Šoreiz par tikšanu no Pārventas uz pilsētu, grāmatām karantīnā, banku lietām un Ziemassvētku tirgošanos Ventspils tirgū.
Trešdien, 9. decembrī, ap pusdienas laiku laikraksts “Ventspilnieks.lv” bija liecinieks “sastrēgumstundai” Pārventas autobusu pieturās posmā no bibliotēkas līdz “Citro” veikalam. Kamēr vieni, palaiduši garām trīs mikroautobusus ar uzrakstu “vietu nav”, turpināja gaidīt, citi šķērsoja brauktuvi, lai pustukšajos reisos aizvizinātos līdz galapunktam – nodrošinot sev garantētu vietu braucienā.
Pašvaldības SIA “Ventspils reiss” direktors Arvis Bernics: “Ja viens autobuss jāpalaiž garām, bet ar nākamo var aizbraukt, tās ir neērtības, kuras uz laiku jāpacieš. Ja tā jau veidojas par sistēmu, skatīsimies, kā risināt. Pagaidām mums šādu signālu nav bijis. Ja nav atgriezeniskā saite no cilvēkiem, ja viņi tikai papukst uz ielas, mēs šeit to nevaram sadzirdēt!”
Viņš arī norāda, ka katra mikroautobusa vadītājs redz tikai savu situāciju: uzņemto un pieturā palikušo skaitu. Šoferīši nezina, cik reisus nācies palaist garām gaidošajiem. “Kopš marta esam ņēmuši nost un likuši klāt, mūsu cilvēki “plēšas pušu”, cenšoties pielāgoties mainīgajai situācijai. Martā aptuveni par 70% samazinājās braucēju plūsma, noņēmām reisus. Kad pavasarī uzlika 50% pasažieru ietilpības skaita ierobežojumu, likām klāt. Rudenī, kad vecākajām klasēm sākās neklātienes mācības, pasažieru plūsma atkal ļoti nokritās,” nebūt ne vienkāršo uzņēmuma ikdienu raksturo direktors. Vaicāts par saslimstību ar Covid-19, Arvis Bernics saka, ka pagaidām kolektīvā visi veseli: “Paldies dievam, pagaidām visi piesardzības pasākumi, kurus esam ieviesuši, strādā!”
Rindā uz pieņemšanu klātienē nākas gaidīt arī banku klientiem. AS “Swedbank” mediju attiecību vadītājs Jānis Krops: “Iespēja tikt uz konsultāciju klātienē pēc trīs darba dienām patiesībā nav ilgs laiks, reizēm jāgaida pat nedēļu.” Ja ņem vērā, ka pie gaidīšanas rindā AS “Swedbank” Ventspils filiāles klienti bija pieraduši jau pirms pandēmijas, jā, trīs dienas tāds nieks vien ir.
Par trīs diennaktīm pagarināta ir rinda uz pieprasītākajām grāmatām bibliotēkās. Kā skaidro Ventspils bibliotēkas direktore Astra Pumpura, “grāmata karantīnā” ir visā valstī pieņemta prakse: “Saņemot grāmatas no lasītājiem, bibliotekāri ieliek tās melnos maisos un notur 72 stundas. Tas ir laiks, kurā vīruss, ja arī atradies uz papīra lapām, iet bojā.”
Pumpura piebilst, ka kopš pavasara lasītāju kļuvis mazāk, tāpat arī cilvēki bibliotēku apmeklē retāk, vienā reizē paņemot lielāku skaitu grāmatu. Toties jūtami pieaudzis e-grāmatu lasītāju daudzums. “Lai lietotu e-platformas, kļūt par mūsu klientu šobrīd var arī neklātienē. Bibliotēkas interneta mājaslapā pieejama informācija, kā to var izdarīt. Plaši pieejamas arī dažnedažādas datu bāzes,” ventspilniekus iedrošina Astra Pumpura.
“Ja nebūtu pandēmijas, tirgotāju būtu vairāk nekā pirms gada,” par savu saimniecību stāsta pašvaldības SIA “Ventspils tirgus” valdes priekšsēdētājs Armīns Kleinbergs, “liels robs dēļ ierobežojumiem ir sestdienās, jo drīkst pārdot tikai pārtikas un higiēnas preces. Nevar piedāvāt ne ziedus, ne kapu vainadziņus, ne amatnieku izstrādājumus,” skarbo ainu raksturo tirgus direktors, un piebilst: “Šobrīd lielākā tirgošanās gaidāma 18. un 23. decembrī, bet strādāsim, protams, arī 24. decembrī,” tā Kleinbergs, apliecinot, ka sagādāt svētku galdam un dāvanām kāroto Ventspils tirgū būs iespējams arī šogad.
23.12.2020. / Autors: Ilze Meiere / Foto: Pixabay