Ventspils pilsētas domes vēlēšanu rezultāti šobrīd ir visas Latvijas uzmanības centrā. Galvenā intriga ir – vai apcietinājumā esošais Aivars Lembergs tiks atkārtoti ievēlēts par pilsētas mēru, vai arī “Latvijai un Ventspilij” nāksies izvirzīt citu kandidatūru.
Ilglaicīgi Ventspilī valdījusī partija “Latvijai un Ventspilij” šajās pašvaldību vēlēšanās ar 54,32% vēlētāju atbalstu ieguva 7 deputātu mandātus, otrā vietā ar 14,55% ierindojās “Jaunās vienotības” un Latvijas Reģionu apvienības kopējais saraksts, kas ieguva 2 deputātu mandātus, tikpat daudz mandātus ar 11,76% atbalstu ieguva “Latvijas attīstībai”, savukārt Jaunā konservatīvā partija ar 7,31% un Nacionālā apvienība ar 6,56% katra ieguva vienu deputāta vietu.
“Latvijai un Ventspilij” ar tās 7 deputātu vietām pret pārējo partiju 6 deputātu mandātiem ir vairākums. Taču jautājums ir, vai šī partija vismaz tuvākajā laikā spēs to realizēt. Partijas līderis Aivars Lembergs atrodas cietumā, un, lai arī saskaņā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas skaidrojumu juridisku šķēršļu apcietinājumā esošajam Lembergam kļūt par mēru nav, piedalīties domes sēdē no cietuma, tātad arī balsot par savu kandidatūru, viņš nevarēs.
Likums paredz, ka pirmā jaunās domes sēde jāsasauc ne agrāk kā 10 dienas un ne vēlāk kā 20 dienas pēc vēlēšanu rezultātu paziņošanas. Sēdi vada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs, un tajā jāievēl domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki. Domes priekšsēdētājs ir ievēlēts, ja kandidāts saņēmis vairāk nekā pusi no ievēlēto domes deputātu balsīm.
Tā kā Aivars Lembergs balsojumā piedalīties nevarēs, balsis šobrīd dalās 6:6, un valdošā partija līdz ar to nonākusi sava veida pata situācijā. Visloģiskāk būtu, ja “Latvijai un Ventspilij” piedāvātu citu pilsētas mēra amata kandidātu, par kuru nobalsotu visas domē ievēlētās partijas. Šāda rīcība, kā arī proporcionāla vietu sadale darbam domes komitejās, komisijās, padomēs un darba grupās visiem ievēlētajiem deputātiem būtu kopīga, konstruktīva darba garants arī tālākajā periodā. Tomēr scenārijs, ka Aivara Lemberga vietā tiks izvirzīts cits pilsētas mēra kandidāts, šķiet mazticams. Pagaidām zināms vien tas, ka “Latvijai un Ventspilij” konsultēsies ar juristiem un vērtēs iespējas pilsētas mēra amatam atkārtoti virzīt pašlaik apcietinājumā esošo Aivaru Lembergu.
Teorētiski “Latvijai un Ventspilij” varētu mēģināt bloķēties ar kādu no domē iekļuvušajiem citu partiju pārstāvjiem, tādējādi nodrošinot sev stabilu vairākumu. Šādam “pārbēdzējam” balsojumā par priekšsēdētāju nemaz nebūtu nepieciešams balsot “par”. Pilnīgi pietiktu, ja viņš atturētos, pēkšņi saslimtu vai atrastos prombūtnē… Teorētiski tas varētu būt pat izdevīgs pasākums, jo parasti par šādiem pakalpojumiem mēdz maksāt ar augstu amatu domē, priekšsēdētāja vietnieka statusu vai kādiem citiem, plašai sabiedrībai nezināmiem labumiem.
Taču, ja citās pašvaldībās tāds pasākums vēl varētu iet un arī iziet cauri, tad Ventspils gadījumā šāda rīcība gan hipotētiskajam “pārbēdzējam”, gan viņa pārstāvētajam politiskajam spēkam būtu katastrofa. Ņemot vērā, ka par šīm partijām balsoja galvenokārt Lemberga pretinieki, hipotētiskā pārbēdzēja vēlētāji viņu, maigi sakot, nesaprastu. Savukārt tai nacionāla līmeņa partijai, kuras biedrs šādu joku izstrādātu, pārmešanās ASV sankcionētas un par smagiem finanšu noziegumiem apsūdzētas personas pusē nozīmētu treknu mīnusu gaidāmajās Saeimas vēlēšanās.
Tiesa, šī tīri teorētiskā iespēja (nav signālu, ka kādam no jaunievēlētajiem deputātiem kas tāds būtu padomā) attiecināma tikai un vienīgi uz balsojumu par Aivara Lemberga atkārtotu iesēdināšanu mēra krēslā. Jautājumos par kopīgu darbu domē pašvaldības autonomo funkciju īstenošanā un pakalpojumu sniegšanā sabiedrībai partiju starpā īpašu pretrunu nav. Partiju programmās solīto attiecībā uz ventspilnieku dzīves līmeņa uzlabošanu, jaunu investīciju piesaisti, uzņēmējdarbības attīstību, pašvaldības un Ventspils brīvostas sadarbību un citiem jautājumiem, vienmēr iespējams izdiskutēt jau minētajās pilsētas pārvaldes struktūrās, turklāt pašvaldības kompetencē ir galvenokārt sociālu un saimniecisku jautājumu risināšana. Kā laikrakstam “Ventspilnieks.lv” atzina Edgars Čeporjus (“Latvijas attīstībai”), ir jāsadarbojas un jāstrādā konstruktīvi pilnīgi visiem, neatkarīgi no politiskā spēka. “Pilsētā es neredzu vajadzību veidot politiku un dalīties pozīcijā un opozīcijā.”
Deputātu vietu skaita sadalījums Ventspils domē ļauj cerēt, ka konstruktīvs visu domē ievēlēto deputātu darbs tomēr ir iespējams. Savukārt jautājumā par domes priekšsēdētāja ievēlēšanu “Latvijai un Ventspilij” ir, par ko padomāt. Ja Ventspilī deputāti nespēs ievēlēt mēru divu mēnešu laikā pēc sanākšanas uz pirmo sēdi, Saeima varēs lemt par domes atlaišanu, savukārt cerības uz iespēju, ka minētajā laika periodā Aivaram Lembergam tiks mainīts drošības līdzeklis un viņš varēs piedalīties šai balsojumā, ir ļoti minimālas.
VIEDOKĻI
Kā balsosiet par Lemberga kandidatūru domes priekšsēdētāja amatam?
Ģirts Valdis Kristovskis
Situācija būs atkarīga no tā, cik būs balsotāju. Domes vadību nevar izveidot viens domē ievēlētais deputātu sešinieks, tā jāveido līdzvērtīgi visiem ievēlētajiem deputātiem. Domes priekšsēdētāja amatam nevar virzīt cilvēku, kura nav klāt un kurš ir notiesāts par smagiem finanšu noziegumiem. Mēs tādu kandidatūru nevaram atbalstīt.
Bruno Jurševics
Attiecībā pret Lembergu kā mēra kandidātu mēs viennozīmīgi būsim pret. Mēs nemainām savu nostāju, mēs vienmēr esam cīnījušies pret korupciju un noziedzniekiem. Tādiem nav vietas domē, nemaz nerunājot par domes vadību. Mēs būsim simtprocentīgi pret arī Kristīnes Lembergas kandidatūru šim amatam, ja viņa tiks izvirzīta. Divi šaha kauliņi no vienas kastītes jau neko nemaina.
Edgars Čeporjus
Mēs nezinām, kas tiks piedāvāts. Šobrīd masu informācijas līdzekļos esam redzējuši, ka “Latvijai un Ventspilij” plāno virzīt Lemberga kungu, bet vēl viņu nav izvirzījuši. Vītoliņa kungs ir teicis, ka viņiem ir arī plāns “B” un vēl visādi plāni. Mēs ar viņiem neesam runājuši, mūs neviens nav uzrunājis, tā kā nav zināms, kāds ir tas plāns. Tomēr manā izpratnē iniciatīvai jebkurā gadījumā jānāk no uzvarētājiem. Pateikt, kāds būs balsojums, es šobrīd nevaru, jo man nav zināms balsojuma priekšmets. Tomēr es neredzu iespēju balsot par priekšsēdētāja amata kandidātu, kura nav klāt.
Kārlis Vočtavs
Es nevaru iedomāties, kā varētu vadīt domes darbu no tās vietas, kur viņš atrodas. Tas arī ir komentārs par šo jautājumu.
16.06.2021. / Autors: Ilona Bērziņa / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs