Latvijas dienaskārtības galvenais jautājums jau pāris nedēļas ir arvien augošā saslimstības līkne ar Covid-19. Uz šī fona otrajā plānā palikusi pat valsts budžeta veidošana nākamajam gadam. Katra jauna diena atnes arvien satraucošākas ziņas – izņemot brīvdienas, kad testu tika veikts mazāk, inficējušos skaits ik dienas pārsniedz simts gadījumus, stacionēti tiek arvien vairāk Covid-19 pacienti, ir arī ziņas par mirušajiem. Ko darīt, lai jaunā koronavīrusa izplatību ierobežotu?

Valdība ir atbalstījusi 10 līdz 50 eiro liela soda piemērošanu par mutes un deguna aizsega nelietošanu vietās, kur to paredz normatīvie akti. Sodus piemēros pašvaldības vai Valsts policija. Tas nozīmē, ka tiem brašuļiem, kuri tirdzniecības vietās vai sabiedriskajā transportā demonstratīvi nelieto sejas maskas, turpmāk šī izprieca var būt, kā stāstīts populārajā anekdotē, “par maksu”. Tiks diskutēts par iespēju piemērot sodus arī tiem komersantiem, kuri savās telpās pieļāvuši personu bez maskām apkalpošanu.

Par šādu drastisku mēru pieņemšanu mēs lielā mērā varam pateikties tiem, kuri gan sociālajos tīklos, gan diemžēl arī dažā labā medijā dezinformē sabiedrību ar nepatiesiem apgalvojumiem, ka tāda Covid-19 patiesībā nemaz nav, un, ja arī ir, tad šī kaite nav bīstamāka par iesnām. Tanī pašā laikā (21.oktobra dati) Latvijā kopš pandēmijas sākuma kopējais Covid-19 gadījumu skaits ir 3797, izveseļojušies – 1341 cilvēki, stacionāros ārstējas 79 pacienti, no kuriem 73 ar vidēji smagu, bet seši ar smagu slimības gaitu, 47 pacienti ir miruši. Līdz šī numura slēgšanai zināms, ka pagājušajā piektdienā un šīs nedēļas otrdienā bijis rekordliels jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits – katrā no šīm dienām atklāti 188 inficētie.

“Ko, vai arī tu tam tici?” man jautāja paziņa – inteliģenta, augstāko izglītību ieguvusi sieviete. Argumenti par veselības nozares ekspertu un epidemiologu atzinumiem un rekomendācijām nelīdz. “Viņi tā runā tāpēc, ka tā liek,” saka paziņa, un ieteic palasīt, ko par šo lietu raksta sociālajos tīklos. Te nu jāatzīst, ka sociālajos tīklos dažādu konspiroloģijas teoriju par Covid-19, apgalvojumu, ka no maskām nav nekādas jēgas, kā arī paziņojumu, ka ar šo slimību slimo un mirst galvenokārt vecie cilvēki, kuri jau tāpat ar vienu kāju kapā, tiešām netrūkst.

Šoreiz nerunāsim par to, cik šādi apgalvojumi ir neētiski un ciniski, paraudzīsimies, kādi ir statistikas rādītāji. Saskaņā ar SPKC datiem uz 21. oktobri vislielākais inficēto skaits – kopumā 672, bija vecuma grupā no 30 līdz 39 gadiem, 596 inficētie ir 40-49 gadu vecuma grupā, 582 inficētie 50-59 vecuma grupā. Daudz saslimušo ir arī starp jauniem ļaudīm, piemēram, vecuma grupā no 20-29 gadiem inficējušies 554 cilvēki, 10-19-gadnieku grupā inficējušies 403 bērni un jaunieši, vecuma grupā līdz 9 gadiem inficējušies 202, savukārt starp tiem, kuriem ir 70 gadu un vairāk, ar Covid-19 saslimuši vien 299 cilvēki.

Nav arī taisnība, ka no Covid-19 mirst tikai veci cilvēki. 16. oktobrī šīs slimības dēļ viņsaulē aizgāja Talsu novada Bāriņtiesas priekšsēdētājas pienākumu izpildītāja Liene Liepa, 34 gadus jauna sieviete, kurai nebija nekādu hronisku saslimšanu. Turklāt nesen viņa zaudēja tēvu, kurš arī bija inficējies ar Covid-19… Lieni sākotnēji ievietoja Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī, vēlāk pārveda uz slimnīcu Rīgā, diemžēl glābt jauno sievieti nevarēja.

Viņas paziņa žurnāliste un rakstniece Elīna Lāce pēc Lienes aiziešanas sociālajā vietnē “Facebook” dalījās ar emocionālu ierakstu, kurā cita starpā teikts: “Jūs, kuri mēnešiem ilgi ar aizdomām vai pat bravūru mētājat frāzes par to, ka nepazīstat nevienu ar Covid-19 saslimušo! Vai aptverat, kas tā bija par milzīgu laimi — nepazīt nevienu ar Covid-19 saslimušo?! Šī ir tā diena, kad daudzi no mums, Talsos dzīvojošajiem, ne tik vien pazīst kādu saslimušo, bet pazīst arī kādu, kurš ir miris no šīs saslimšanas. Es ļoti, ļoti būtu gribējusi, lai šāda diena nekad nepienāk.”

Dažu apšaubāmas ētikas politiķu, Covid-19 un sejas masku nēsāšanas noliedzēju masīvai organizētajai “smadzeņu skalošanas” kampaņai pieņemoties spēkā, arī žurnāla “Ir” galvenā redaktore Nellija Ločmele, kuras vīrs mediju eksperts un pasniedzējs Rolands Tjarve šā gada pavasarī nomira Covid-19 dēļ, mikroblogošanas vietnē uzrunāja sabiedrību, vēršot uzmanību slimības nopietnībai: “Kad aprīlī vīrs bezsamaņā gulēja pieslēgts plaušu ventilatoram, svarīgākās pasaulē man bija trīs LIC reanimatologu balsis – viņi ziņoja, kā Rolands cīnās ar Covid-19, kas iznīcināja viņa plaušas. Lūdzu, ieklausieties ārstu balsīs tagad, kamēr tās nav jādzird telefona klausulē!” raksta Nellija.

Es negribu nevienu “mācīt dzīvot”. Un tomēr ikviens no mums var izdarīt tādu mazumiņu, kā šajā pandēmijas laikā, dodoties uz sabiedrisku vietu vai braucot sabiedriskā transportā, uzlikt sejas masku. Tā mēs pasargāsim citus, ja nedod Dievs, pašiem nezinot esam inficējušies, un citi tieši tāpat pasargās mūs.

26.10.2020. / Autors: Ilona Bērziņa / Foto: Unsplash