1. septembrī pārņēma tāda mazliet pēdējā laikā jau piemirsta sajūta – pilsētas ielās bija saposušies skolasbērni ar puķēm… Un bērnu bariņi dzīvi apsprieda atkalsatikšanos skolā. Ja vēl pirms pāris gadiem par 1. septembri jokoja, ka par pirmo skolas dienu kā svētku dienu sajūsminās vien pieaugušie, kamēr paši skolēni to sauc par piemiņas dienu aizgājušajām brīvdienām, tad šoreiz, šķiet, ka gan vecāki, gan skolēni bija teju noilgojušies pēc ierašanās skolā. Jo cik tad ilgi var ar draugiem un skolasbiedriem komunicēt vien caur datora ekrānu…
Tiesa gan, arī šis mācību gads solās būt vismaz stresains, jo to, kā būs vēlāk – jau dziļākā rudenī – mēs šobrīd nevaram paredzēt neviens. Trešais, ceturtais vai devītais vilnis var mūs skart vieglāk vai smagāk, var būt kā neliela ūdens skalošanās jūrmalas smiltīs bezvēja dienā, bet var trāpīties arī pamatīgs cunami… Un tieši tas ir licis arī skolas vecuma bērnu vecākiem būt gana pesimistiskiem par iespējām šo mācību gadu sākt un arī pabeigt ar klātienes mācībām skolas solā. Nesenā sociologu veiktajā aptaujā vien 20 procenti aptaujāto norādījuši, ka viss būs lieliski un skolas gads noritēs normāli, kamēr vairāk nekā 60 procenti izteikušies tieši pretēji (ap 30 procentiem aptaujāto bijuši pavisam pesimistiski, bet vēl tikpat – skeptiski par iespējām mācību gadu pabeigt klātienē).
Fons jaunā mācību gada sākumam patiešām šobrīd izskatās gana nelabvēlīgs. Vakcinācijas aptvere kāpj lēni un negribīgi, dalīšanās vakcinētajos un antivakseros novedusi pie sen neredzētas un nedzirdētas publiskas pretstāves, skolēnu testēšana radījusi noteiktas vecāku kategorijas teju vai klaju pretdarbību, bet kopējais sabiedrības noskaņojums (vienalga, kurā “nometnē” arī konkrētais sabiedrības loceklis nebūtu) attiecībā pret mācību norisi ir zem kritiskās robežas, savukārt reāls risinājums, kā izkļūt no strupceļa, nav atrasts. Labi, ka vismaz daļēji norimušas pedagogu “nevakcinētās daļas” skaļās publiskās aktivitātes, bet vidējais vakcinēto skaits izglītības iestādēs tomēr pārsniedzis 70 procentus, kas, protams, ir ievērojami vairāk nekā sabiedrībā kopumā…
Tikmēr kāda ventspilniece sociālajā tīklā “Facebook” ziņo, ka tikko esot bijusi vakcinēties kopā ar savu padsmitnieci meitu: “Viņa mums ar vīru pateica vienkārši: ejam vakcinēties, jo mums, jauniešiem, tas ir stilīgi… Un mums, kas bijām ļoti skeptiski pret vakcināciju, nācās doties meitai līdz,” raksta ventspilniece Kristīne un norāda: “Nekādu blakņu nebija, tikai divas dienas pasāpēja roka…” Ventspilnieces Kristīnes ieraksts, iespējams, varētu dot kādu ierosmi arī varas pārstāvjiem par komunikāciju ar neizlēmušo sabiedrības daļu: galu galā baidīt ar apokalipses šausmām un neizbēgamo saslimšanu var tikai līdz zināmam brīdim, bet kopumā tas diezin vai uzskatāms par labu komunikācijas stilu. Toties “būt stilīgam” taču ir forši, un, kas zina, varbūt nākamā komunikācijas kampaņa par vakcinācijas nepieciešamību ir jābalsta tieši šajā apgalvojumā… Vakcīna kopā ar atkal modē nākušajām kļošenēm, krāsainajiem plastmasas vai vieglmetāla gredzentiņiem un spīdīgajām blūzēm pusaugu meitenēm…
Tikmēr “Ventspilnieks.lv” ar piesardzīgu optimismu apsveic visus mūsu pilsētas un novada skolasbērnus un, protams, pēc pusotra gada attālinātajām mācībām arī viņu vecākus ar jaunā mācību gada sākumā. Mēs patiesi ceram, ka klātienes mācības turpināsies visu šo mācību gadu. Un mēs atkal būsim atgriezušies pie normālas un, cerams, kvalitatīvas izglītības iegūšanas sistēmas. Kā liecina pētījumi un arī eksāmenu rezultāti, neklātienes mācības no mājsēdes vecāku uzraudzībā tomēr ir tikai tāda kvalitatīvas izglītības butaforija, nerunājot nemaz par citām “blaknēm” – psiholoģiskajām problēmām, strauji pieaugošo atkarību no viedierīcām un jauniešu grūtībām socializēties, ja jāizmanto tikai virtuālā vide.
Kā liecina jau iepriekš pieminētais socioloģiskais pētījums, šī gada 1. septembri ar klātienes skolas gaitu uzsākšanu par svētku dienu uzskata iepriekš nekad nebijis aptaujāto daudzums: 75 procenti. Atlikušie 25 droši vien ir aptaujātie bez skolas vecuma bērniem…
Lai veiksmīgs šis jaunais mācību gads!
8.09.2021. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs