Kā zināms, bēdīgi slavenais būvnieku kartelis ir iesaistīts arī Ventspils vērienīgāko projektu īstenošanā. Cik ventspilniekiem galu galā izmaksās būvnieku karteļa sāga, rādīs laiks.

Kartelī iesaistītais SIA “Merks” kopā ar SIA “Ostas celtnieks” būvēja 31 miljonus eiro izmaksājušo Ventspils Mūzikas vidusskolu ar koncertzāli “Latvija”, savukārt AS “LNK Industries Group” piedalās 26.4 miljonu eiro vērtā Inovāciju centra “Vizium” realizācijā. Abos objektos piesaistītais ES fondu kopapjoms sastāda 42 miljonus EUR jeb 73% no kopējām šo projektu izmaksām. Tātad iespējamie Ventspils pašvaldībai nodarītie zaudējumi var svārstīties no 5,6 miljoniem līdz pat 47,6 miljoniem eiro, pie nosacījuma, ja ES lems par saņemtā finansējuma 100% apmaksas pieprasīšanu.  Jau patreiz ir skaidrs, ka Ventspils pašvaldībai nodarīti ievērojami zaudējumi, kuri ir piedzenami no atbildīgajām personām. Bez tam – Inovāciju centrs “Vizium” ir realizācijas stadijā, tātad ES finansējums, visticamāk, vēl nav saņemts un pastāv liela varbūtība, ka pilnā apmērā tas tā arī netiks saņemts. Ja tā, tad vairāku miljonu eiro liela deficīta segšana varētu jau būt pašvaldības problēma.

Ventspils pašvaldība – Nothing special (nekas īpašs)?

Vērojot oficiālo Ventspils pašvaldības reakciju, tā drīzāk atgādina 2008. gada finanšu krīzi raksturojošā toreizējā finanšu ministra Ata Slaktera izteikumu: “Nothing special” – nekas īpašs nav noticis. 

Atšķirībā no VAS “Valsts nekustamie īpašumi”, kuri jau ir paziņojuši, ka zaudējumi tiks atgūti no karteļa dalībniekiem, mūsu pilsētas dome nogaidoši klusē – tā vērtējot KP pieņemto lēmumu un gaidot Centrālās finanšu un līgumu aģentūras oficiālo vērtējumu. 

Bet varbūt Ventspils varas klusēšanas iemesls ir sava veida dalība kartelī? Ja tā, tad skaidrs, kāpēc tāds klusums, jo jebkura prasība būvniekiem var rezultēties ar milzīgu skandālu un piesaistīto ES fondu 100% apmaksas pieprasīšanu.

Vai ir pamats aizdomām?

Mūsu pašvaldību gadiem ilgi vada vieni un tie paši ļaudis viņu bēdīgi slavenā “šefa” vadībā. Kā zināms, varas pārstāvjiem līdz šim dažādas shēmas un manipulācijas iedzīvošanās nolūkos nav bijušas svešas. To pierāda smagās apsūdzības, ASV sankcijas, apšaubāmu materiālo atbalsta pasākumu organizēšana, izmantojot asociācijas un pat pašvaldības municipālo policiju. Viens no galvenajām varas pārstāvju līdzšinējiem raksturojumiem ir paniskā, pat paranoiskā informācijas slēpšana, īpaši, ja tas skar finansiāli ietilpīgu pasākumu realizāciju un iepirkumu organizēšanu. 

Tas, ka mūsu pilsētā nekas būtisks nevarēja notikt bez “šefa” atļaujas, ir zināms teju ikvienam. “Šefs” ļoti mīl naudu un nelaidīs garām nevienu iespēju dāsni “nopelnīt”, tāda desmitgadēm ir bijusi viņa izveidotās Ventspils varas piramīdas jēga un būtība. Tāpēc, visticamāk, jautājums nav par pašvaldības amatpersonu piedalīšanos kartelī, bet par to, vai atbildīgās institūcijas spēs šo dalību pierādīt. Jautājums ir, vai varas partija “Latvijai un Ventspilij” spēs kliedēt bažas, mainīties un turpmāk būs atvērta plašai, visu domē iekļuvušo deputātu cieņpilnai iesaistei domes darbā? 

Kas sakāms deputātiem?

Kamēr oficiālā dome klusē, būtu interesanti uzzināt, kas karteļa lietas ietvaros sakāms pašvaldības deputātiem un kāda būs viņu rīcība? 

P.S. Kļūdu, izšķērdības un ļaunprātību riski mazinātos, ja pašvaldības darbā tiktu iedzīvināts visu domē iekļuvušo politisko spēku kopēji pārvaldes risinājumi. Manuprāt, vairs nepastāv šķēršļu Jānim Vītoliņam uzrunāt deputātus, rast visiem pieņemamus risinājumus. Šāda pieeja neapšaubāmi būtu ventspilnieku interesēs.

 

14.09.2021. / Autors: Aivis Landmanis / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs