Likuma grozījumi, kas savā būtībā bija pret Aivaru Lembergu, jebkādu iespēju viņam atrasties Saeimas ēkā, nu izgaismojuši, ko patiesībā esam ievēlējuši parlamentā — komunistus, tā pēc 23.septembra balsojuma, kas liegtu Lembergam ienākt Saeimas ēkā, uzrunā kolēģiem sacīja deputāts Artuss Kaimiņš.
«Es zināju, ka šis un iepriekšējais balsojums noteikti izgaismos, kas ir kurš, bet man šis ir ļoti, ļoti nepatīkams pārsteigums. Es pat negribu jums acīs skatīties.»
«Par» nobalsoja Jaunās konservatīvās partijas un Nacionālās apvienības, un daži pie frakcijām nepiederoši deputāti, «pret» — Jaunās vienotības, Saskaņas deputāti, kā arī mazo frakciju pārstāvji un daļa pie frakcijām nepiederoši deputāti. Balsojumā nepiedalījās jeb nepalīdzēja savākt balsis «par» likuma grozījumiem Attīstībai/Par! parlamentārieši.
Šeit balsojums:
Avots: Saeima
Kaimiņš teica, ka «jautājums ir par to, ka ir 57 iemesli, ka nekas te nav mainījies pa trim gadiem. 25 iemesli nebalso». Runājot ar zālē sēdošajiem, viņš sacīja: «Jūs taču nācāt te ar jaunu politiku iekšā, ne? 65% deputātu tika nomainīti. Es gāju ar karogu «Maucam ārā komunistus», jo tobrīd Saeimā bija par daudz komunistu. Taču tagad sēž 65.»
«Šis bija manis parakstīts priekšlikums par to, lai Lembergs apkārt pa Saeimu nemētājas, lai nestaigā uz ZZS frakcijām un nepieņem tur lēmumus trešdienās,» uzsvēra Kaimiņš.
Neizpratnē par Jaunās vienotības (JV) balsojumu «pret» likuma grozījumiem Kaimiņš vaicāja: «Ko jūs tikko izdarījāt? Judin (JV), kas tā par argumentāciju «Es kā jurists, es te… kas tas tāds te tagad būs?» Tās ir muļķības! Tu saproti, ka runa ir par Lembergu?!»
«It kā to var tā «iepakot», ka Judins pasaka — «Juridiski šis viss ir pilnīgi neskaidri utt.» Runa ir par to, ka šis ir tāds antilemberga likums — par to, lai Lembergs nenāk uz ZZS frakciju. Viss! Nekā vairāk tur nav. Jūs šeit sēžat trīs gadus un neesat viņu redzējuši, tāpēc ka ZZS nav valdībā. Tad, kad viņi bija valdībā, Lembergs te katru trešdienu nēsājās apkārt. Katru trešdienu! Cietumā, cienītie, viņš ir pēdējos septiņus mēnešus,» uzrunā teica Saeimas deputāts.
«Šobrīd situācija ir tāda, ka jūs nobalsojat par Lembergu.»
Viņš pieļāva, ka «Šlesera gadījums» jeb viņa virzība uz atgriešanos politikā nepieciešama, jo tā būtu kā atgādinājums ar beisbola vāli, lai pašlaik pie varas esošie saprastu riskus.
Viņš uzsvēra, ka Lembergs šobrīd ir simbols — «vienkārši ļauns, negatīvs Voldemorts».
«Šis balsojums ir traģikomisks. Es nosaucu jaunos deputātus, es pat partiju nodibināju, kas ir pret ZZS, pret Lembergu. Tagad jūs te sēžat nemirstīgo frakcijā. Sēžat un balsojat par Lembergu. Vispār nekādas morālās normas, nekādas vērtības. Es nezinu, vai ir vēl jēga te balsot par šo, jo doma bija par to, lai Lembergs nepieņem lēmumus. Un šobrīd uz mani kliedz, uz mani skatās virsū nevis Solvita, bet Ramona — nevis ruda, bet melnmate. Sēž laimīga, nopelnījusi. Sociālais lifts ir pacēlis jūs augšā.»
«Kolēģi, es vienkārši izsaku savu sašutumu. Es nesaprotu, kādi ir jūsu uzstādījumi, kā jūs to paskaidrosiet saviem vēlētājiem.»
«Man te saka par visām manām krimināllietām utt. Es eju, es cīnos, es darbojos, viss ir labi. Bet, kolēģi. Man šķita, ka ir forši — esam nomainījuši 60% deputātu. Un kas te ir savēlēts? Kas tas viss ir?»
«Tas ir tikpat smieklīgi kā Lembergs, kurš sēž cietumā, raksta vēstules Ventas Balsij par to, ka viņam pat vilcienu lokomotīvisti taisa signālus ar pī-pī — sveicienus viņam nodod —, nezinot to, ka jebkuram lokomotīvistam ir pienākums dot signālu pirms jebkuras pārbrauktuves.»
Portāls BNN jau vēstīja, ka priekšlikuma autori norādīja, ka grozījumi nepieciešami, lai noteiktu ierobežojumus apmeklēt parlamenta ēkas tādiem bijušajiem Saeimas deputātiem un par Latvijas neatkarības atjaunošanu balsojušajiem Augstākās padomes deputātiem, attiecībā uz kuriem ir noteiktas starptautiskās vai nacionālās sankcijas, vai piemērotas Eiropas Savienības vai NATO dalībvalsts noteiktās sankcijas. Tādā veidā, grozījumu iniciatoru ieskatā, tikšot mazināta šo personu prettiesiska ietekme uz likumdevēja varu.
Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums attiecas uz visām personām, un tām ir pienākums ievērot un izpildīt starptautiskās un nacionālās sankcijas, akcentē JKP, norādot, ka starptautisko organizāciju un nacionālās sankcijas lielākoties tiek noteiktas politisku un drošības apsvērumu dēļ.
Iniciatīvu iesniegušo politiķu ieskatā likumdevējs, nodrošinot iespēju personām, pret kurām ir noteiktas sankcijas, bez ierobežojuma apmeklēt Saeimu un piedalīties Saeimas darbā, apdraud kvalitatīvu likumdošanas procesu norisi un pieļauj Saeimas darbā tādu personu līdzdalību, kuru klātbūtne tajā nav pieļaujama.
Politiskā spēka deputāti uzskata, ka Saeimas Kārtības ruļļa regulējums un Augstākās padomes tradīcijas līdz galam vairs nespēj nodrošināt tādu likumdošanas procesa norisi, kas atbilstu modernas, demokrātiskas un tiesiskas valsts standartiem.
«Lai likumdevējs varētu pieprasīt sabiedrību ievērot sevis pieņemtos likumus, tam likumdošanas procesā ir jārada pārliecība, ka likuma pieņemšana notikusi godīgi, pārskatāmi un cieņpilni,» pauda JKP politiķi.
24.09.2021. / Autors: BNN / Foto: BNN kolāža