Martā, nepilnu nedēļu pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas Covid-19 pandēmijas dēļ, Ventspils pilsētas dome pieņēma lēmumu bijušo sākumskolas ēku Brīvības ielā 15 pielāgot Covid-19 inficēto pacientu izvietošanai. Tagad, kad vīruss plosās daudz niknāk nekā martā, pavasarī izveidotais Covid -19 “stacionārs” Brīvības ielā 15 vairs neeksistē, bet tur “kovidniekiem” paredzētajās telpās tiek iekārtots bērnudārzs.

Pagaidām vēl Covid-19 slimnieku ārstēšanā Latvijas slimnīcās nav sasniegti 80% no to kapacitātes, un vēl ir iespējams palielināt gultu skaitu saslimušo cilvēku uzņemšanai. Diemžēl stacionēto pacientu skaits strauji aug, un trešdien, 3. novembrī, slimnīcās ārstējās jau 240 ar jauno koronavīrusu saslimušie cilvēki. Tiesa, Ventspils slimnīcā Covid-19 pacientu skaits pagaidām nav dramatiski palielinājies. Saskaņā ar Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas sabiedrisko attiecību speciālistes Violas Grīnvaldes teikto, 29. oktobrī slimnīcā ārstējas trīs pacienti ar apstiprinātu Covid-19 saslimšanu. Kopš 10. septembra slimnīcā ārstējušies 18 Covid pacienti, tādēļ slimnīca uzskata, ka tās kapacitāte šādu slimnieku uzņemšanai ir pietiekama.  “Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Infekciju slimību nodaļā ir 16 gultas, un atbilstoši slimnīcas t.s. katastrofu plānam pārprofilētas Paliatīvās aprūpes nodaļas ar papildu 16 gultasvietām. Slimnīcā šobrīd ir pieejamas 32 gultas Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Papildus tām tika izveidota pagaidu pacientu stacionēšanas vieta, pacientiem ar viegliem saslimšanu simptomiem.”

Tomēr “Ventspilnieks.lv” interesēja jautājums, kādēļ gan pavasarī izveidoto Covid-19 stacionāru vajadzēja tik īsā laikā likvidēt? Vēl jo vairāk tādēļ, ka 27. martā “Kurzemes TV” ziņoja – pēc Covid-19 uzliesmojuma ēka būs izmantojama Ventspils slimnīcas darbam.

Viola Grīnvalde, atbildot uz “Ventspilnieks.lv” jautājumu, norāda, ka minētā ēka tika piereģistrēta Veselības inspekcijā kā pagaidu pacientu ārstēšanas vieta uz ārkārtas situācijas laiku. “Jaunajās telpās pacientus plānoja uzņemt tikai gadījumā, ja pilsētā un reģionā sāktos masveida saslimšana un būtu aizpildītas visas vietas Ventspils slimnīcā. Starp citu, to ļoti augstu novērtēja Veselības ministrija un Veselības inspekcija, norādot kā pozitīvo piemēru pašvaldības proaktīvai rīcībai pandēmijas apstākļos.”

Bijušās Centra sākumskolas ēkas pielāgošanai Covid-19 inficēto pacientu izvietošanai Ventspils pilsētas Izglītības pārvaldei no pašvaldības budžeta tika piešķirti 15 000 eiro, savukārt Ziemeļkurzemes reģionālajai slimnīcai papildu inventāra un aprīkojuma iegādei pilsētas dome piešķīra 55 000 eiro. To komentējos, Viola Grīnvalde norāda: “Par Ventspils pilsētas domes piešķirto atbalstu 70 tūkstošu eiro apmērā telpas tika pielāgotas ārstniecības vajadzībām, tika veikti remontdarbi, piegādāts un uzstādīts nepieciešamais aprīkojums un inventārs, kā arī izveidoti medicīnas posteņi.”

Taču ir kāda neskaidrība. Visos masu saziņas līdzekļiem domātajos paziņojumus par minētās ēkas pielāgošanu Covid-19 pacientu pagaidu izolācijai teikts, ka nepieciešamā papildu aprīkojuma un inventāra iegādei Ventspils dome piešķīrusi 70 tūkstošus eiro. Tomēr Ventspils pilsētas domes Būvniecības kvalitātes kontroles nodaļa ar 13. martu datēto dokumentu “Papildinājums jautājumam “Par ēku pārbaudi Covid-19 vīrusa inficēto iedzīvotāju izmitināšanai”” minētas pavisam citas aprīkojuma un remontdarbu izmaksas. Kā izriet no minētajam dokumentam pievienotās tāmes, nepieciešamais aprīkojums izmaksājis 143 713,50 eiro, bet telpu izbūve – vēl 6000 eiro.

Tāmē minētas 85 funkcionālās gultas 2000×1000 izmērā, no kurām katra maksā 1328 eiro (kopā – 112 880 eiro), tikpat daudz kušetes par 290 eiro gabalā (kopā – 24 650 eiro), 85 matrači ar aizsargpārvalku par 95 eiro gabalā (8075 eiro), un, kā teikts dokumentā, “matracis grīdas ar aizsargpārvalku” par 66,55 eiro gabalā (kopā – 5656,50 eiro), attiecīgi tikpat liels skaits spilvenu, segu, veļas komplektu kopumā par 3748,50 eiro, galdiņi pie kušetēm, no kuriem katrs maksā 85 eiro (kopā – 7225 eiro), kā arī mazākā skaitā drēbju skapji, mazgājamo galdu aprīkojums, tualešu aprīkojums, roku putu dezinfekcijas dozatori un dezinfikcijas līdzekļi kopumā par 11 785 eiro.

Kur gan visa šī mantība palika pēc ēkas steidzamās pārprofilēšanas bērnudārza vajadzībām?

Viola Grīnvalde skaidro, ka, samazinoties saslimstībai valstī, tika atcelts ārkārtas stāvoklis un ēkai tika atcelts pagaidu slimnīcas statuss. “Tāpat ņemot vērā zemos saslimstības rādītājus Kurzemē, tika izlemts izveidoto pagaidu slimnīcu nesaglabāt un izmantot sākotnēji paredzētajiem mērķiem.  Visa iegādātā aparatūra un saimnieciskās lietas, t.sk. gultas, ir saglabātas, lai nepieciešamības gadījumā tās būtu iespējams izmantot,” atklāj sabiedrisko attiecību speciāliste.

Taču, kamēr bijušās Centra sākumskolas ēkā Brīvības ielā 15 atkal notiek remontdarbi tās pielāgošanai bērnudārza vajadzībām, valdība piektdien lems, vai izsludināt valstī ārkārtas situāciju. Pēc otrdien notikušās valdības un Krīzes vadības padomes kopsēdes Ministru prezidents Krišjānis Kriņš paziņoja, ka šobrīd eksperti gatavo dokumentus par ārkārtējās situācijas ieviešanu valstī un atbalsta mehānismiem ekonomikai.

Te vietā atgādināt, ka Covid-19 otrais vilnis nenāca negaidīti – par to brīdināja eksperti visā pasaulē, arī Latvijā. 26. martā, kad Ventspilī tika atklāta Covid-19 slimniekiem paredzētā slimnīca, bija konstēti 36 inficēšanās gadījumi ar Covid-19, un savu augstāko līmeni pavasarī inficēto skaits sasniedza 31. martā, kad konstatēja 48 jaunus gadījumus. Tagad, kad stacionārs Brīvības ielā 15 jau pieder pagātnei, augstākais jaunatklāto gadījumu skaits vienā diennaktī 4. novembrī sasniedza jau 313 gadījumus. Kā šajā situācijā rīkosies pašvaldība, kuras rīcību martā “ļoti augstu novērtēja Veselības ministrija un Veselības inspekcija, norādot kā pozitīvo piemēru pašvaldības proaktīvai rīcībai pandēmijas apstākļos”?  Vai steigu, kādā tika likvidēta pagaidu slimnīca, var dēvēt par tālredzīgu un saimniecisku rīcību? Bet varbūt šeit saskatāma pašmāju varasvīriem raksturīga rīcība: “apgūt līdzekļus”? Pat visai valstij un tautai tik grūtos apstākļos… Uz šo jautājumu atbildēs laiks, jo, kā zināms, nekas nav beidzies.

12.11.2020. / Autors: Ilona Bērziņa / Foto: Ventspilnieks.lv