Mūsu savstarpējā komunikācija šajā šarežģītajā laikā notiek attālināti, izmantojot dažādas digitālās ierīces. Tas ir iemesls pastiprinātai slodzei acīm, tāpēc īpaša vērība jāpievērš acu veselībai un redzei.
Ilgstoši srādājot pie datora, cilvēkiem var rasties dažādas sūdzības. Izplatītākās no tām ir redzes miglošanās, acu nogurums, galvas sāpes un sausuma sajūta acīs. Tas apgrūtina darba veikšanu un mācīšanos. Regulāra acu veselības pārbaudi ieteicams veikt vismaz reizi gadā. Ja radušās sūdzības, pārbaude jāveic nekavējoties.
Šobrīd mēs katru dienu daudzas stundas pavadām pie datora. Tāpat nodarbinām acis, lasot vai rakstot. Lai acis nepārslogotu, katru dienu ir jāievēro pareizs režīms, jo acīs atrodas daudz muskuļu ar ierobežotām spējām veikt ilgstošu darbu.
Tā kā tuvu ne visi atceras ievērot regulāras un atbilstoša ilguma atpūtas pauzes, tad iespēja, ka mums parādīsies kādas redzes sūdzības, ir augsta. Speciālisti iesaka ievērot regulāras, noteikta ilguma atpūtas pauzes – 20 minūtes jāveltī darbam, pēc tam 20 sekundes ieteicams skatīties tālumā un atpūtināt acis. Strādājot pie datora, ik pēc divām stundām aptuveni uz desmit minūtēm nepieciešams atpūtināt visu ķermeni. Šajā laikā ieteicams nedaudz atpūsties un izkustēties.
Papildus vēlams veikt vienkāršus redzes vingrinājumus, kuru laikā galva jātur taisni un nekustīgi, jākustas tikai acīm:
• skaties pa labi un pa kreisi;
• skaties uz augšu un uz leju;
• skaties slīpi pa labi uz augšu un pretēji pa kreisi uz leju, tad pa kreisi uz augšu un pa labi uz leju.
Vietai, kurā strādājam pie datora, ir jābūt iekārtotai pareizi, datoram jāatrodas noteiktā attālumā un augstumā, nedrīkst aizmirst par atbilstošu apgaismojumu. Ja ir nepieciešami korekcijas līdzekļi – brilles vai kontaktlēcas – tie noteikti ir jālieto.
Ilgstoši strādājot pie datora vai lasot, cilvēki mirkšķina acis aptuveni divas reizes mazāk, kā rezultātā veidojas “sausā acs”. Tas izraisa redzes miglošanos, acu nogurumu, apsārtumu, sausuma un asarošanu. Lai no tā izvairītos, jāievēro regulāras un atbilstoša ilguma atpūtas. Palīdzēs arī “mākslīgo asaru” lietošana, tā acis tiks mitrinātas un acu komforts uzlabosies.
Redzes un acu veselībai, tāpat kā organismam kopumā, svarīgs ir uzturs. Uzturā ieteicams lietot augļus, dārzeņus un ogas, kas ir bagāti ar dažādiem vitamīniem. Acu veselības uzlabošanai speciālisti iesaka uzturā iekļaut:
• antioksidantu – mellenes.
• treknās zivis kā lasis, skumbrija, tuncis, sardīnes; austeres (produkti, kas satur omega 3 taukskābes);
• olas, valriekstus, linu sēklas, augu eļļas, tofu;
• burkānus, saldos kartupeļus un aprikozes – šie produkti satur vitamīnu A;
• apelsīnus, mandarīnus, greipfrūtus, citronus, sarkano papriku, tomātus un zemenes – šie produkti satur vitamīnu C;
• avokado, mandeles, saulespuķu sēklas – šie produkti satur vitamīnu E;
• zaļos salātus, spinātus, pētersīļus, kāpostus un brokoļus – satur luteīnu un zeaksantīnu;
• produktus, kas satur cinku, piemēram pākšaugus;
Būtiski uzturā lietot arī pietiekamu daudzumu ūdens. Sievietei dienā vajadzētu izdzert aptuveni 2l ūdens, vīrietim – 3l. Ja ievērosim visus ieteikumus un rūpēsimies par savu veselību, tas mums ilgtermiņā uzlabos dzīves kvalitāti un ilgumu.
3.03.2021. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay