Tuvojoties pavasarim, aizvien vairāk jūtamies saguruši, tāpēc svarīgi piedomāt pie tā, lai ēdiens būtu ne tikai skaists un garšīgs, bet arī imunitāti stiprinošs. Šoreiz par to vitamīnu un minerālvielu krātuvi, kuru pavasarī dāsni piedāvā pati daba, kā arī daži padomi, kā nesaaukstēties.
Dažādas kaites ir vieglāk nepieļaut, nekā izārstēt – šī patiesība ir atkārtota tik daudz reižu, ka ļaudis nereti tajā vairs neieklausās. Un velti. Šeit minētie profilaktiskie pasākumi ir vienkārši, taču iedarbīgi.
Senzināmi, iedarbīgi pasākumi profilaksei
Iesnu un saaukstēšanās gadījumā nevajag uzreiz ķerties pie zāļu aptieciņas, jo varam mēģināt sev palīdzēt citādi – kaut vai ar pēdu masāžu, kas stimulē organisma aizsargspējas un stiprina imunitāti. Savukārt basās kājās uzvilktas vilnas zeķes (jo īpaši tas attiecas uz bērniem) reflektori iedarbosies uz tā sauktajiem dzīvības jeb bioloģiski aktīvajiem punktiem pēdās, un labi palīdzēs iesnu ārstēšanai pašā to sākumposmā.
Vismaz stunda svaigā gaisā katru dienu. Pastaigas dienas gaišajā laikā arī ir viens no veidiem, kā uzlabot pašsajūtu, kā organisma šūnas pabarot ar skābekli un parūpēties par savu veselību ilgtermiņā. Arī saslimšanas gadījumā svaigs gaiss ir viena no ārstēšanās sastāvdaļām.
Laika aptākļiem atbilstošs apģērbs. Nevajag ļauties vilinošajai pavasara saulītei, kad gribas siltās ziemas drēbes noslēpt skapī. Šāds solis var ātrāk novest pie saaukstēšanās.
Visbeidzot – fantastisks palīgs imūnsistēmai ir smiekli. Pēc minūti ilgas sirsnīgas smiešanās organisms izdala lielu daudzumu antivielu, kas palīdz uzvarēt baktērijas un vīrusus. Smiekli stimulē leikocītu veidošanos, bet tie savukārt cīnās ar dažādām slimībām. Pat vienkāršā smaidā izvērsta lūpu kustība atbrīvo endorfīnus – laimes hormonus, kas palīdz atbrīvoties no uztraukuma un negatīvām emocijām, kuras grauj imunitāti.
Dabas veltes imunitātes stiprināšanai
Nātres ir ļoti bagātas ar antioksidantiem, karotinoīdiem, C, D, K un B1 vitamīnu, kalciju un citiem mikroelementiem. Tās ir labs dzelzs avots. Uzturvielu bagātības ziņā nātres ir līdzvērtīgas spinātiem. Īpaši ieteicamas tiem, kas ziemā slimojuši ar dažādām saaukstēšanās slimībām. Tās noteikti palīdzēs stiprināt imunitāti un uzlabos asins sastāvu.
Gārsa visas labākās vielas sevī sakoncentrē tieši pavasarī – tikko izspraukusies no zemes. Tā ir labs C vitamīna avots. Augam piemīt arī organismu attīrošas īpašības – samazina skābju līmeni un sekmē dažādu sāļu izvadīšanu no organisma.
Pienenes – to jaunās lapiņas ir ļoti vērtīgs vitamīnu un minerālvielu avots, ko noteikti jācenšas izmantot. Pieneņu lapās ir ļoti daudz C un A vitamīna, kālija, kalcija, nātrija, karotinoīdu, dzelzs un lecitīna. Spēcīgs organisma attīrītājs, tāpēc īpaši ieteicama pavasara attīrīšanās kūrēs. Augam piemīt žulti dzenoša un veidojoša iedarbība.
Zaķkāposti – tos var ēst visu gadu, taču tieši pavasarī tie ir visvērtīgākie. Satur ļoti daudz C vitamīna, kas palīdz stiprināt imunitāti, kā arī attīrīt un tonizēt organismu.
15.04.2021. / Autors: Rita Krasta / Foto: Pixabay