Lai arī inficēšanās gadījumu skaits ar Covid-19 pēdējās nedēļas laikā samazinās, tomēr atslābt vēl ir pāragri. Novembra vidū Latvija ar augstāko mirstību no Covid-19 bija trešajā vietā Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstīs, savukārt slimnīcu noslodzes ziņā starp ES/EEZ valstīm bijām otrajā vietā. Joprojām augstākā riska grupa ir seniori, tādēļ jau no 9. novembra visi iedzīvotāji no 50 gadu vecuma var saņemt trešo vakcīnas devu jeb t.s. balstvakcīnu.
Diemžēl, pat neraugoties uz augsto saslimstību ar Covid-19 un lielo šīs slimības izraisīto nāves gadījumu skaitu, Latvijā joprojām tiek izplatīts daudz melu un dezinformācijas par vakcināciju pret šo vīrusu. Nereti uz to “uzķeras” tieši seniori, kuri jau tā gadu gaitā novājinātās imunitātes un daudzo blakus saslimšanu dēļ atrodas augstākajā riska grupā.
Lai kliedētu mītus un iedrošinātu seniorus vakcinēties, “Latvijas Senioru kopienu apvienība” ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu izdevusi biļetenu “Būsim vakcinēti un veseli!”, kurā mediķi skaidro būtiskus ar vakcināciju saistītus jautājumus, tanī skaitā arī to, kam un kādēļ nepieciešama trešā pote jeb balstvakcīna.
Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja, infektoloģe Dace Zavadska uzsver: “Arī izplatoties lipīgajam Covid-19 delta variantam, vakcīna kopumā labi aizsargā sabiedrību. Tomēr sešus mēnešus pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas var sākt samazināties tās aizsardzība pret saslimšanu un infekcijas pārnešanu. Taču vakcinētiem cilvēkiem joprojām saglabājas augsta efektivitāte pret nonākšanu slimnīcā, smagu slimības gaitu un mirstību.
Balstvakcinācijas mērķis ir novērst hospitalizāciju, smagu saslimšanu un nāvi tajās sabiedrības grupās, kurām pirms pusgada un agrāk saņemtās vakcīnas varētu vairs nenodrošināt optimālu imūno aizsardzību pret Covid-19. Balstvakcīna tiešām ir rekomendējama senioriem, kuri ir vecāki par 65 gadiem, par 50 gadiem vecākiem cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām, kuras rada augstu risku Covid-19 slimībai, kā arī par 18 gadiem vecākiem sociālās aprūpes centru un pansionātu iemītniekiem. Ja ir šaubas, vai cilvēkam vajadzētu balstvakcīnas devu un kad tā nepieciešama, viņam jārunā ar savu ģimenes ārstu,” norāda Dace Zavadska.
Savukārt, kliedējot mītus par to, ka cilvēkam ar stipru dabisko imunitāti nekāda vakcinācija nav nepieciešama, ārsts–gastroenterologs profesors Anatolijs Danilāns uzsver, ka ir divu veidu imunitātes – nespecifiskā jeb iedzimtā imunitāte un specifiskā imunitāte, kuru var iegūt vakcinējoties. “Specifiskās imunitātes nav nevienam, kas nav imunizējies. Nav ne pasaules rekordistam maratonā, ne tiem, kas labi skrien pa mežu, iet peldēties, un kas te klaigā – mana imunitāte ir stipra, es ar kovidu nesaslimšu! Viņš, nabags, nesaprot, ka specifiskās imunitātes pret kovidu viņam nav. Tur vajag specifiskas antivielas, killeru šūnas, kas rodas tikai tad, ja tu esi dabūjis kovidu vai kovida poti. Labāk, protams, poti, nevis pašu kovidu,” saka profesors Danilāns.
Balstvakcinācijas programmas mērķis ir novērst hospitalizāciju, smagu saslimšanu un nāvi tajās sabiedrības grupās, kur uz pierādījumiem balstītos pētījumos secināts, ka primārā imunizācija varētu vairs nenodrošināt optimālu imūno aizsardzību.
Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra ziņoto šī iespēja tiek nodrošināta:
– visiem iedzīvotājiem no 50 gadiem;
– iedzīvotājiem vecumā no 18 gadiem, ja ir hroniskas slimības;
– iedzīvotājiem, kuri strādā augsta riska profesijās un/vai ikdienā atrodas vidē, kurā ir ilgstoša saskarsme gan ar Covid-19 pacientiem, gan nevakcinētiem pret Covid-19 cilvēkiem un līdz ar to ir augsts profesionālais un lokāla uzliesmojuma risks.
Ja vakcinācija līdz šim veikta ar “Pfizer/Bio’n’Tech” (Comirnaty), “Moderna” (Spikevax), “Astra Zeneca” (Vaxzervia) – balstvakcinācija veicama ne ātrāk kā 180 dienas pēc otrās devas saņemšanas, savukārt ja vakcinācija līdz šim veikta ar “Janssen” vakcīnu – balstvakcinācija rekomendēta 8 nedēļas pēc devas saņemšanas.
Balstvakcinācijai var pieteikties vienotajā valsts sistēmā manavakcina.lv vai pa tālruni 8989, norādot sev vēlamo vakcinācijas vietu, kontakttālruni un/vai e-pastu saziņai. Speciālisti ar jums sazināsies un informēs par tuvāko vietu un laiku, lai veiktu balstvakcināciju.
Ventspilī balstvakcinācijai var pieteikties arī – zvanot uz Ventspils slimnīcu pa tālruni 26493408, darba dienās no plkst. 8:00 līdz 16:00.
30.11.2021. / Autors: Rita Krasta / Foto: Pixabay