Aizgājušās ziemas laikā Covid-19 “mājsēdē” ne viens vien būs pamanījies iedzīvoties liekos kilogramos, no kuriem pirms “peldkostīmu sezonas” tā kā vajadzētu tikt vaļā. Jo kuram gan patiks pludmalē demonstrēt apaļīgākas aprises, kā gribētos!

Lai nevajadzētu nepārtraukti demonstrēt savu gribasspēku, ievērojot stingras mazkaloriju diētas, vienreiz vai divreiz nedēļā var ievērot atslodzes dienas. To laikā organisms uzņem mazāk enerģijas un ir spiests dedzināt tauku rezerves. Atslodzes dienā noteikti jādzer daudz ūdens, minerālūdens vai zāļu tējas bez cukura. Lai šāda atelpa radītu vēlamo rezultātu, nākamajā dienā nedrīkst apēst divreiz vairāk nekā parasti. Iespējams, šādas dienas būs vieglāk izturēt, ja bez ūdens lietosiet arī kādus noteiktus pārtikas produktus.

Lūk, septiņi varianti! Izvēlieties sev piemērotāko.

– Dienas laikā izdzeriet 1–1,5 litrus liesa kefīra. Lai kefīrs labāk garšotu, varat tam pievienot zaļumus un nedaudz izmērcētu žāvētu plūmju.

– 250 gramus auzu pārslu vāriet ūdenī bez sāls un sadaliet piecām ēšanas reizēm.

– 1,5 kg svaigu vai ceptu ābolu sadaliet piecām ēšanas reizēm.

– Dienas laikā apēdiet 300 gramus vājpiena biezpiena un izdzeriet 800 gramus kefīra.

– Dienas laikā apēdiet 400 gramus vājpiena biezpiena un 300 gramus žāvētu aprikožu. Ja grūti iztikt bez kāda sātīgāka ēdiena, tad, sadalot piecām ēšanas reizēm, var apēst 500 gramus vārītas, liesas zivs ar gurķiem un lapu salātiem. Otrs variants – 500 grami liesas liellopu gaļas vai vistas filejas ar 120 gramiem zaļo zirnīšu un 300 gramiem svaigu kāpostu.

– Cilvēki ar stipru raksturu var visas dienas laikā izdzert tikai trīs litrus citronūdeni (trīs litri ūdens, viena citrona sula, viena ēdamkarote medus, ingvera sakne).

– Ja vajag mazināt tūsku, vienlaikus var dzert burkānu un aprikožu novārījumu. Tajos esošais kālijs līdzsvaros ūdens un sāļu daudzumu organismā. Otrs variants – “kālija zupa” – burkānu, seleriju, pētersīļu un spinātu sulas kokteilis. Ieteicams dzert arī tomātu sulu (bez sāls), kurai pievienota rīvēta selerijas sakne. Šādam maisījumam piemīt gan urīndzenoša, gan organismu attīroša iedarbība.

Lieti noderēs arī Vidusjūras diēta. Tiesa, šajā diētā tauku daudzums ir salīdzinoši liels, taču tas balstās uz olīveļļu, nevis dzīvnieku taukiem. Ēdienkartē jālieto galvenokārt augu valsts produkti – daudz augļi, dārzeņi, jo sevišķi ķiploki un sīpoli, pilngraudu produkti, pākšaugi un rieksti. Sviests un krējums tiek lietots reti, galvenais tauku avots ir auksti spiesta jeb “extra virgin” olīveļļa. Dažādi svaigie vai nogatavinātie sieri, taču ar mazu tauku saturu. Visiecienītākais ir fetas siers. Sāli izmanto maz, to aizstāj garšvielas un garšaugi.

Mājputni ir galvenais gaļas patēriņa veids, taču tiek izmantoti ne vairāk kā trīs reizes nedēļā, nevis trīs reizes dienā. Sarkanā gaļa tiek lietota ne biežāk kā pāris reizes mēnesī. Jūras veltes un zivis ēd vairākas reizes nedēļā. Piena produkti ar zemu tauku saturu – jogurts, grieķu jogurts. Olas – ne vairāk kā 4 nedēļā. Vīns, galvenokārt sarkanvīns, kopā ar ēdienu, taču ne vairāk par 2 glāzēm dienā. Ēdiens tiek baudīts lēnām, bez stresa.

 

27.05.2021. / Autors: Rita Krasta / Foto: Pixabay