Svētku galds vienmēr smaržo pēc kaut kā brīnumgarda, taču Ziemassvētkos šī smarža ir īpaša, to caurvij piparkūku pikantā krustnagliņu un kardamona nots, “piebasē” neiztrūkstošā cepeša un štovētu kāpostu sulīgais garainis, bet visam pāri pludo kopš bērnības pazīstamais un kādreiz tik ļoti kārotais mandarīnu aromāts. Tāpēc sāksim tieši ar mandarīnu.

Mandarīnu kēkss

Izvēlas četrus vidēja lieluma mandarīnus ar gludu, nebojātu miziņu, uz dažām sekundēm iegremdē karstā ūdenī, nosusina. Divus noloba, divus atstāj nelobītus, sagriež nelielos gabaliņos (izņem sēklas), liek blenderī. Turpat iesit 3 olas, ieber 130 g cukura, pievieno 110 g bezpiedevu jogurta (grieķu) un 150 ml rafinētas augu eļļas. Blendē 2 minūtes. Iegūto masu, viegli maisot, izlaiž caur sietiņu, iesijā 300 g miltu un 16 g cepamā pulvera. Rūpīgi samaisa. Kēksa veidni ieziež ar eļļu un viegli “iepūderē” ar miltiem, ielej mīklu, viegli sakrata, lai virsma būtu līdzena. Cep 40 minūtes 180o temperatūrā. Pēc izņemšanas no cepeškrāsns pārziež ar augļu sīrupu vai izkausētu marmelādi. Kēkss ir tumši dzeltens ar intensīvu mandarīnu smaržu un garšu. Nevar neizdoties!

Ābolu bezē kūka

Ziemassvētku galdā allaž likti arī āboli. No groziņa izvēlas sešus – ne pārāk lielus, ne arī mazus. Nomizo. Divus ābolus sagriež plānās šķēlītēs, sajauc ar citrona sulu (jāņem un jāizspiež puscitrons). Pārējos sīki sagriež un apmēram 10 minūtes pannā sautē ar piciņu sviesta un 2 ēdamkarotēm cukura.

Jāsagatavo mīkla kūkas pamatnei: sajauc 100 g cukura ar 150 g sviesta, tad pievieno 2 olu dzeltenumus un 4 ēdamkarotes kukurūzas cietes, pustējkaroti cepamā pulvera un 200 g miltu, kā arī mazu šķipsniņu sāls. Samīca, saveļ bumbā, ietin plēvē un ledusskapī atdzesē 25 minūtes.

Vajadzīga tortes forma 22–24 cm diametrā. Atdzesēto mīklu ieklāj formā, izveido nelielu maliņu, kārtīgi apkaisa ar kukurūzas cieti (svarīgi!), ieliek sautēto ābolu kārtu, tai pa virsu citronsulā mērcētās šķēlītes, viegli pārkaisa ar cukuru. Cep 30 minūtes 180o temperatūrā. 10 minūtes pirms cepšanas beigām saputo 4 olas baltumus ar 80 g pūdercukura un dažiem pilieniem citrona sulas. Putām jābūt stingrām. Izņem no krāsns formu ar pamatni un ar karoti “samet” virsū olbaltuma putas, liek atpakaļ cepeškrāsnī un cep vēl 10–15 minūtes, kamēr bezē virsiņa viegli apbrūnējusi. Ticiet droši, garša un izskats ir pūļu vērts!

Citrona–kokosa cepumi

Citrona šķēlītes ir neatņemama tradicionālā karstvīna piedeva, savukārt pie karstvīna ļoti labi iederēsies šie irdenie cepumi ar zemāku kaloriju daudzumu nekā tradicionālie sviesta cepumi, jo to sastāvā nav ne sviesta, ne arī miltu.

Bļodā iesit 1 olu, pievieno 80 g cukura un šķipsniņu sāls, puto ar slotiņu, pievieno 75 ml rafinētas augu eļļas, 125 g bezpiedevu jogurta, tējkaroti vaniļas cukura, 2 ēdamkarotes citrona sulas un rīvētu citrona miziņu (ja citrons neliels, norīvē visu, ja liels – pietiks ar pusi).

Pieber 2 ēdamkarotes kokosrieksta skaidiņu un 12 g cepamā pulvera. Maisot ar lāpstiņu, pieber 362 g mannas. Maisa, kamēr mīkla viendabīga. Pārklāj ar pārtikas plēvi, piespiežot mīklai, atstāj uz 20 minūtēm. Šķīvī sajauc 2 ēdamkarotes mannas un tikpat daudz kokosa skaidiņu. Veido no mīklas nelielas bumbiņas (man no šī daudzuma iznāca 15), apviļā mannas un kokosa maisījumā, mazliet saplacina un liek uz plāts (pārklātas ar cepampapīru). Cep 20 minūtes 180o temperatūrā; pirmās 10 minūtes krāsns augšdaļā, otras – krāsns vidusdaļā. Ja vēlas, pārkaisa ar pūdercukuru.

Labu veiksmi, dāmas, lai jums izdodas (protams, arī kungi ar noslieci uz kulinārijas šedevriem)! Priecīgus Ziemassvētkus visiem.

 

23.12.2021. / Autors: Dina