Tuvojoties vasaras Saulgriežiem, kārtīgs saimnieks domā par alu, ar ko pacienāt Jāņa bērnus.

Lai arī līgošana šogad nebūs tik plaša un lielā draugu pulkā kā ierasts, tomēr Jāņus noteikti svinēsim! Kurš – tikai ģimenes lokā, kurš, ievērojot divu metru distanci, lielākā pulkā. Te vietā atgādināt, ka pasākumu organizatoriem, kas ārtelpās plāno uzņemt ne vairāk kā 300 cilvēkus, katrai personai jānodrošina ne mazāk kā četrus kvadrātmetrus no pasākuma norises platības. Taču lai nu kā, bet līgošana būs, un tas nozīmē, ka būs arī Jāņu alus!

Tiem, kuri dod priekšroku pašu darītam miestiņam, bet kādu iemeslu dēļ nav paspējuši ķerties pie alus brūvēšanas, piedāvājam dažas receptes, kā īsajā laikā līdz Līgo svētkiem vēl pagūt pagatavot īstu mājas alu.

Ātrais mājas alus

Nepieciešams:

1 kg rudzu vai miežu iesala, 1 kg rudzu miltu, 100 g apiņu, 8-10 l ūdens, 50 g rauga, 400 g medus vai sīrupa.

Pagatavošana:

Apiņus saberž kopā ar rudzu miltiem un samaisa ar iesalu. No balta auduma uzšuj koniskas formas maisiņu tādā tilpumā, lai tajā ievietotos sagatavotais maisījums. Maisiņu pakarina uz neliela paaugstinājuma. Zem tā novieto katlu vai spaini, un no augšas maisā pamazām lej verdošu ūdeni tā, lai susla tecētu tievā strūkliņā (ekstrahēšanās ilgums parasti ir 12 stundas). Iegūto suslu atdzesē līdz 30-40 grādiem, pievieno medu vai sīrupu un raugu, un atstāj uzrūgt. Kad dzēriens uzrūdzis, to izkāš, salej pudelēs, aizvāko un novieto aukstā vietā uz 3-5 dienām galējai nogatavināšanai.

Burkānu alus

Nepieciešams:

12 l svaigi spiestas burkānu sulas, 1 sauja apiņu, 50 g rauga.

Pagatavošana:

Burkānus sarīvē, ietin marlītē un nospiež sulu. Burkānu sulu uzvāra. Kad sula atdzisusi apmēram līdz 30 grādiem, pievieno apiņus un raugu. Visu labi samaisa un novieto siltā vietā uz 3 diennaktīm. Noņem putas un izkāš sulu caur marlīti. Lej pudelēs vai alus muciņā, aizkorķē un novieto vēsā vietā. Alus būs gatavs pēc 1 nedēļas.

Tumšais mājas alus

Nepieciešams:

500 g iesala graudu, 30 g cigoriņu, 700 g cukura, 500 g sausu apiņu, 1 citrona miziņa, 10 l ūdens.
Pagatavošana:

Iesala graudus apcep uz sausas pannas līdz tie kļūst brūni, tad samaļ, pievieno cigoriņus un daļu ūdens, un visu vāra uz lēnas uguns apmēram 2 stundas. Pēc tam pievieno atlikušo ūdeni, apiņus un citronu miziņu. Pēc pāris stundām sastāvu izkāš caur drāniņu un pārlej alus muciņā vai pudelēs. Aizkorķē un glabā pagrabā vai īpaši vēsā vietā.

Medalus

Nepieciešams:

20 l ūdens, 4 kg medus, 50 g apiņu, 100 g sausā rauga.
Pagatavošana:

Ūdenī izšķīdina medu, pievieno apiņus un, pastāvīgi maisot, vāra apmēram vienu stundu. Tad sastāvu atdzesē un izkāš caur sietiņu. Visu pārlej alus muciņā un uz 6 dienām atvērtu novieto istabas temperatūrā. Pēc tam alus muciņu aizspundē un pārnes uz pagrabu vai īpaši vēsu vietu. Pēc trijām dienām alu var pārliet pudelēs.

Lai arī alus darīšana ir vasaras Saulgriežu neatņemama sastāvdaļa, atcerēsimies, ka alus tomēr ir alkoholisks dzēriens un, patērēts neapdomīgi, var radīt sarežģījumus citādi tik īpašajos,  jaukajos un gaidītākajos svētkos gadā. 

Neaizmirsīsim par mērenību visā, ko plānojam darīt svētku laikā, lai ar pozitīvām emocijām atcerētos aizvadītos svētkus  un domātu par nākamajiem!

19.06.2020. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay