Lai arī 1. septembris – Zinību diena – jau aizvadīta, tomēr ne vecākiem, ne bērniem nenāks par skādi atkārtot vienkāršus drošības noteikumus, lai pārliecinātos, ka bērns jūtas drošs ceļā uz skolu un atpakaļ. Jo īpaši būtiski tas ir pēc iepriekšējā attālināto mācību gada, kad ierastais dzīves ritms, ja tā var teikt, sagriezās “kājām gaisā”. Piedāvājam Drošības nozaru kompāniju asociācijas un PSIA “Ventspils Reiss” sagatavotos ieteikumus bērnu drošībai.

Izstrādājiet maršrutu

Lai nesarežģītu gājienu uz skolu un atpakaļ, izstrādājiet bērnam vieglu, drošu un saprotamu maršrutu. Aizejiet pastaigā, izstaigājiet šo maršrutu pirms tam, lai kopīgi varat pārliecināties, ka tas ir skaidrs un jūs abi to atcerēsieties. Lai pārliecinātos, ka bērns gājienu uz skolu tiešām atceras – kādā pastaigā varat sarunāt tā, ka viņš jūs vada uz skolu un atpakaļ.

Iemāciet viņam no galvas mājas adresi, lai nepieciešamības gadījumā viņš var to nosaukt.

Uzziniet, vai kāds cits skolasbiedrs arī dodas tajā pašā virzienā, varbūt ir iespējams bērnam nedoties mājās vienam. Tas būs arī labs veids kā viņam iedraudzēties ar klases biedriem un likt justies drošāk, izejot ārā no skolas. Noskaidrojiet šī skolasbiedra vecāku tālruņu numurus. Apziņa, ka neskaidrību gadījumā ir iespēja ar kādu sazināties, liks justies drošāk arī jums pašiem.

Ceļu satiksme

Lai arī luksofori un gājēju pārejas pieaugušajiem šķiet visai pašsaprotamas lietas, tomēr jāpārliecinās, vai bērns zina, kur un kad ir droši pāriet pāri ielai. Noskaidrojiet, pa kādiem ceļiem viņam būs jāiet mājās, un izglītojiet par tur esošajiem krustojumiem, zīmēm un satiksmes ierobežojumiem. Izstaigājiet šo ceļu kopā ar bērnu, paskaidrojiet, kā būt drošam uz ceļa, pastāstiet par sekām, bet nebaidiet viņu ar tām.

Ja gadījies apmaldīties

Iemāciet bērnam, kā rīkoties un kam lūgt palīdzību, ja gadījies apmaldīties. Piemēram, palīdzību var lūgt tuvākā veikala vai kafejnīcas darbiniekiem. Tur bērns var arī droši sagaidīt vecāka ierašanos. Galvenais ir piekodināt bērnam – situācijā, kad viņš ir apmaldījies, nemēģināt meklēt ceļu uz savu roku, neaizklīst tālu projām un pēc iespējas ātrāk atrast palīdzību. Lai bērnam kritiskā brīdī neiestātos panika, paskaidrojiet viņam, ka šādas situācijas vienmēr tiek atrisinātas. Lai varētu zināt, kur atrodas bērns, var izmantot dažādas aplikācijas, piemēram, “Glympse” vai “Find My Kids”.

Uzmanīties no svešiniekiem

Obligāti iemāciet bērnam nerunāt ar svešiniekiem, nepieņemt no tiem saldumus vai kādas citas dāvanas, piedāvājumus aizvest mājās ar mašīnu. Iepriekš brīdiniet par iespējamajām sekām, lai bērns saprot, cik šis noteikums ir svarīgs. Izstrādājiet bērnam saprotamu rīcības plānu šādai situācijai – piemēram, steigšus skriet uz tuvāko veikalu vai citu publisku vietu. Izskaidrojiet, ka pēc palīdzības var vērsties arī pie policistiem, mammām ar bērniem, veikalu darbiniekiem un apsargiem.

Telefona zvans

Ja esat savam bērnam iegādājies mobilo tālruni, noteikti ierakstiet tajā savu, citu tuvāko cilvēku un skolotāju telefona numurus, kā arī ārkārtas palīdzības numuru. Tāpat izrunājiet ar bērnu laikus, kad viņam jums jāzvana – piemēram, ierodoties skolā vai dodoties no tās mājup. 

Sabiedriskais transports

Savukārt PSIA “Ventspils Reiss” norāda: ja plānots, ka uz skolu vai ārpusskolas nodarbībām bērns dosies ar sabiedrisko transportu, ir vēlams ievērot dažus vienkāršus drošības nosacījumus:

– vismaz dažas reizes konkrēto maršrutu izbraukt kopā ar bērnu;

– paskaidrot bērnam, ka jebkurā neskaidrā jautājumā, kas saistīts ar braucienu, sākotnēji ir jāvēršas pie autobusa vadītāja;

– sagatavot zīmīti ar vecāku vai citu tuvinieku tālruņu numuriem gadījumiem, ja bērnam nav pieejams savs mobilais tālrunis, lai nepieciešamības gadījumā autobusa vadītājs varētu sazināties ar kādu no ģimenes pieaugušajiem;

– bērnam atgādināt, ka nepieciešamības gadījumā palīdzību iespējams lūgt arī apkārtējiem, piemēram, noskaidrojot pieturvietu, kur bērns atrodas, vai palūdzot sazināties ar vecākiem;

– pārrunāt ar mazo pasažieri to, ka brauktuve pēc izkāpšanas no autobusa jāšķērso tikai gar autobusa aizmuguri, bet visdrošāk ir pagaidīt transportlīdzekļa aizbraukšanu;

– parūpēties, lai bērns būtu redzams, jo diennakts tumšais laiks iestājas arvien agrāk, un aizvien grūtāk pamanīt pasažierus, kuriem pie apģērba nav atstarojošo elementu.

 

9.09.2021. / Autors: Rita Krasta / Foto: Pexels