Vasaras saulgriežos, 21.jūnijā, saule paceļas augstākajā debesjuma punktā. Šis ir laiks, kad daba ir pilnbriedā un gatava mums dāvāt visu to labāko! Mūsu senčiem bijušas savas tradīcijas, kā sagaidīt vasaras saulgriežus. Šajā dienā pieņemts celties saulei lecot – plkst. 4:29. Saulītei jānovēl ilgu mūžu un labu veselību, lūdzot to arī sev un saviem tuviniekiem. Kad saule plkst.22:22 riet, tā jāpavada ar laba vēlējumiem un gaišām domām. Tas dos svētību līdz pat nākamajiem vasaras saulgriežiem.
Šo dienu sagaidot pieņemts sakopt savu mājvietu, izravēt dobes un nopļaut zāli svinēšanas vietās. Mājas tīrīšanu sāk no sliekšņa un arī pabeidz pie sliekšņa, tā izejot sava veida apli. Iztīrot gružus un netīrumus, ieteicams izmest arī citu lieko, savu laiku pārdzīvojušo, to, ko negribam nest līdzi līdz nākamajiem saulgriežiem.
Sievas lasa jāņuzāles, ar meijām un jāņuzālēm pušķo pagalmu, istabas stūrus, galdu, durvis, gultas, apsprauž laukus, dārzus, kūtis, bet uz grīdas kaisa sasmalcinātas kalmes. Savulaik bija arī pieņemts, pie visām ieejām likt dadžus un nātres, lai dažādi mošķi netiek iekšā. Lai acij tīkamāk, tās var “ieslēpt” arī jāņuzāļu pušķī. Mūsdienās šīs Saulgriežu izdarības pārcēlušās uz Līgo vakaru. Tomēr kādēļ gan nepagarināt sev svētku prieku, un neizpušķot māju jau īsto Saulgriežu dienā?
Šajās dienās ieteicams vākt arī ārstniecības augus. Tradicionāli valda uzskats, ka spēcīgākās zāļu tējas ir tās, kas vāktas 20.un 21.jūnijā. Saskaņā ar senču ticējumiem šajā dienā jāsavāc trejdeviņas zālītes. Turklāt Jāņu zāles šajās dienās atļauts plūkt visur, un, ja kāds neļauj to darīt, tad senajos laikos viņu uzskatīja par ļaunu cilvēku vai pat burvi.
Faktiski teju visi gadskārtu, arī Jāņu, rituāli ir saistīti ar auglības un veselības veicināšanu. Pie tādiem pieskaitāma arī rituālā peldēšanās, lai būtu stipri un veseli. Ūdens Saulgriežu naktī iegūst maģisku spēku. Turklāt, lai ūdens dotu visvairāk spēka un enerģijas, peldēties jāiet kailam. Peldas divreiz — pusnaktī un saulītei lecot. Šis rituāls dod milzu spēku un rada iekšēju mieru un līdzsvaru.
Vasaras saulgriežos, tāpat kā visā Līgo nakts garumā, ir vērts peldēties rasā, jo mazajos ūdens pilieniņos maksimāli koncentrēts viss dabas un kosmiskais spēks. Visspēcīgāk tas izpaužas saullēkta momentā. Lūk, daži senču ticējumi par rasu.
- Ja sieviete grib pievilināt vīrieti, mazgājas lupstāju rasā.
- Meža pļavas rasa dod spēku, atbrīvo no depresijas un skumjām.
- Bagātīgi ziedošu pļavu rasa palīdz saglabāt skaistumu.
- Vībotņu un vērmeļu rasa palīdz nomazgāt nelabvēļa ļauno aci.
- Āboliņa rasa dod harmoniju un spēku.
- Piparmētru rasa dod skaidru domāšanu.
- Madaru rasa noskaņo uz nerātnībām.
20.06.2022. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspilnieks.lv