Ziemassvētki un Jaunais gads jau klauvē pie durvīm, un tas nozīmē, ka pienācis laiks izvēlēties arī svētku rotu – eglīti. Ko darīt? Cirst eglīti pašam, izvēlēties podiņā augošu kociņu, iztikt ar egļu zariem vai iegādāties “mūžīgo egli” no plastmasas?

VAS “Latvijas Valsts meži” apsaimniekotajos mežos arī šogad katram Latvijas iedzīvotājam Ziemassvētku un Jaunā gada sagaidīšanai ir atļauts nocirst vienu eglīti. LVM apsaimniekotos mežus ir viegli atpazīt –  tie visā Latvijā apzīmēti ar plāksni, kur uz dzeltena fona virsū ir LVM logotips. Šīs zīmes atrodas  stigu un ceļu malās. Drīkst nocirst eglītes, kuras aug meža ceļu malās, uz stigām, grāvju malās un zem elektrolīnijām, kā arī pieaugušā mežā zem lielajiem kokiem. Eglīte ir jācērt līdz ar zemi, bet nevajadzīgos apakšējos zarus jānozāģē un jāatstāj turpat mežā.

Pareizi izvēlēties un kopt

Pērkot eglīti jāpārliecinās par tās kvalitāti. Ar roku jānovelk pa skujām, un ja tās nebirst, vai rokā paliek niecīgs skuju daudzums, tas nozīmē, ka egle ir svaiga un nav pavadījusi ilgu laiku tirdzniecības vietā. Tāpat jāatceras, ka eglītei jābūt iesaiņotai speciālā iepakojumā – šis sietiņš atvieglo transportēšanu, kā arī pasargā no zaru nolūšanas. Pievērsiet uzmanību eglītes kājai. Audzētavās eglītes tiek nozāģētas vai nokniebtas un zāģēšanas vietai jābūt taisnai. Ja eglītes griezuma vieta ir slīpa, visticamāk eglīte ir griezta steigā ar mačetei līdzīgu instrumentu. Neviens eglīšu audzētājs eglītes slīpi nezāģē.

Nenesiet eglīti uzreiz no meža vai tirgus plača siltā istabā. Dažas stundas pirms ievietošanas tai paredzētajā stiprinājumā, eglīti vajadzētu paturēt kādā vēsākā verandā vai arī uz balkona. Ļoti krasas temperatūras maiņas meža skaistulei nepatīk.

Lai zāģēta egle priecētu ilgāk, ieteicams to stiprināt statīvā, kura apakšā iespējams ieliet ūdeni. Pirms egles ievietošanas statīvā, stumbru atbrīvo no mizas, kā arī nedaudz iezāģē, lai labāk uzsūktos mitrums. Ūdenim klāt var pievienot glicerīnu, aspirīna tableti vai pāris karotes cukura, kas baros egli. Novietojiet egli tālāk no radiatoriem un citiem siltuma avotiem, pasargājot to no izžūšanas. Ja telpā, kur stāv egle, ir siltā grīda, noteikti tiks veicināta ātrāka izžūšana un skuju biršana.

Eglīte podiņā

Arvien lielāku popularitāti iemanto egles podiņos. Tām ir vairākas priekšrocības – nav nepieciešama papildus statīva iegāde, dzīvam kokam skujas birst daudz mazāk, un pēc svētkiem egli iespējams iestādīt dārzā, kur labvēlīgos apstākļos tā ieaugsies un priecēs vēl daudzus gadus.  Ja kociņš pēc atvešanas mājās ticis pareizi kopts, eglītes saglabāšana līdz pārstādīšanai problēmas nesagādās. Pirmkārt jāraugās, lai eglītes sakņu kamols būtu mitrs un neizžūtu. Kociņš jālaista pēc vajadzības – ja istabā ir sauss gaiss, eglīte dzert vēlēsies diezgan daudz. Podu, kurā tā aug, vēlams ielikt bļodā un laistīt kociņu tikmēr, līdz traukā zem podiņa parādās ūdens. Jo īsāks būs telpās pavadītais laiks, jo labāk eglīte iedzīvosies dabā. Pēc tradīcijām eglīte jānes laukā pēc Zvaigznes dienas 6. janvārī. Ja laukā valda ap -30 grādu sals, pirms iznešanas no istabas eglīti vēlams paturēt kādā vēsākā verandā. Iznestu laukā eglīti ar visu podu droši var likt kupenā. Ja sniega nav, podu vislabāk ierakt zemē.

Plastmasas eglīte

Tie ir maldi, ka plastmasas eglīte ir videi visdraudzīgākā ziemassvētku rota. Teorētiski it kā viss būtu pareizi  – plastmasas eglīte tiešām kalpos daudzus gadus, tā nebirdina skujas, nav jābaidās, ka aizmirsīsies to aplaistīt un pēc svētkiem nebūs jāprāto, kur to izmest. Taču tā tikai šķiet. Vides speciālisti uzsver, ka šāda eglīte atmaksātos vien tad, ja to lietotu mēs paši, mūsu bērni un vēl bērnubērni. Lieta tā, ka šīs “zaļās” svētku rotas top no plastmasas, kura, savukārt, tiek ražota no naftas, un šādā “kokā” izmantotā plastmasa netiek pārstrādāta. Dabas draugi arī aicina atturēties no ikgadējas jaunu plastmasas bumbuļu un spožu virteņu iegādes, jo arī šie materiāli nav pārstrādājami. Ja nu negribas izmantot dabīgus  materiālus, teiksim, čiekurus, mazos ābolīšus, lentītes vai kaltētas apelsīnu šķēlītes, var izmantot stikla dekorējumus.  Teju katrā ģimenē tādi saglabājušies no iepriekšējiem gadiem. Ir taču tik jauki iekārt eglītē rotājumus, kurus skārušas vēl mūsu māmiņu un vecmāmiņu rokas. 

 

17.12.2021. / Autors: Rita Krasta / Foto: Pixabay