Sensenos laikos, kad cilvēki uzskatīja, ka kokos dzīvo labie gari, un koku zaros  kāra tiem cienastu un dāvanas, mūžzaļā egle ieņēma īpašu vietu – tā bija svētais centrs, “pasaules koks”, kas simbolizēja dzīvi un jaunu atdzimšanu no tumsas un krēslas. Egle (arī priede) to godam pelnījušas – šiem kokiem piemīt izcilas dziednieciskas īpašības, kuras izsenis izmantotas tautas medicīnā.

Egle ir arī īsta vērtīgo vielu noliktava, tā praktiski visa radusi lietojumu tautas medicīnā un ārstē gan miesu, gan dvēseli. Jau skuju aromāts vien nomierina nervu sistēmu, uzlabo garastāvokli, palīdz pret galvassāpēm un nereti tiek izmantots depresijas ārstēšanai. Stresu mazināt palīdz arī egļu čiekuri, tos pietiek vien paturēt rokās vai ielikt kādā traukā un novietot istabā. Izžāvēti egļu čiekuri lieti noder arī kā masāžas rīks – tos saber kastītē, kurā ērti pamīņāties.

Ziemassvētku laikā mājā ienestā eglīte vai tās zari ap sevi rada īpašu mierpilnu noskaņu. Par to jāpateicas gan Ziemassvētku brīnuma gaidīšanas laikam, gan gaistošajiem fitoncīdiem, ar kuriem tik bagātas ir egļu skujas. Tie ne vien lieliski attīra gaisu un piepilda to ar patīkamu aromātu, bet arī iznīcina slimības rosinošos mikrobus. Taču kad svētki aizvadīti, zaļā svētku karaliene bez žēlastības tiek izsviesta laukā. Bet velti. Vismaz viena tās daļa – skujas, var lieti noderēt veselības stiprināšanai arī pēc svētkiem. Tik vien jādara, kā  kādā noslēgtā traukā vai cieši nosietā maisiņā jāsavāc un jāuzglabā tās asās, spurainās skujas. Piedāvājam dažus ieteikumus no tiešām plašā tautas medicīnas recepšu klāsta.

Organisma spēcināšanai skujas sasmalcina, ieber stikla burkā, pieber cukuru (attiecībā 4:1), samaisa. Dienas deva: 2 ēdamkarotes maisījuma aplej ar 1 glāzi auksta vārīta ūdens, nostādina 2 diennaktis, izkāš. Lieto pa pusglāzei 2 reizes dienā. Tā kā šis dzēriens spēcīgi aktivizē nieru darbību, vairāk par glāzi novārījuma dienā lietot nav ieteicams.

Imunitātes stiprināšanai 4 glāzes egļu skuju aplej ar 2,5 l verdoša ūdens, vāra 30 minūtes, atstāj 2 stundas ievilkties, tad izkāš. Lieto pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā pēc ēšanas.

Pret stresu palīdzēs vitamīnu dzēriens, kurš turklāt stiprina arī imunitāti. Ņem 25 g skuju, aplej ar 250 g verdoša ūdens, nostādina un dzer, saldinātu ar medu vai cukuru. Deva – ne vairāk par glāzi dienā 2–3 reizēs.

Ja māc saaukstēšanās un bronhu slimības, smalki sagriež egļu skujas un saspaida, ar verdošu ūdeni un vāra 20 – 30 minūtes. Uz glāzi ūdens lieto ēdamkaroti skuju. Novārījumu var dzert gan kā tēju, gan arī pievienot vannai. Skuju vannas ne vien palīdz tikt galā ar dažādām saaukstēšanās slimībām un sniedz nomierinošu, miegu uzlabojošu efektu, bet arī atjaunina ādu, paaugstina tās aizsargfunkcijas un novērš ādas izsitumus. Kurss 12–14 procedūras, vidēji 20 minūtes katra.

Matu izkrišanas un taukainās seborejas gadījumā labi palīdz skuju uzlējums: 10–20 g skuju aplej ar glāzi verdoša ūdens, nostādina un izkāš. Pēc matu mazgāšanas 2–3 reizes nedēļā uzlējumu ierīvē galvas ādā.

Starp citu, vācu zinātnieku pētījumi liecina, egļu sveķi satur ārkārtīgi spēcīgus bioloģiskos stimulatorus, tāpēc to aromāts būtiski pastiprina potenci vīriešiem.

Kā redzam, eglīte var būt ne vien krāšņi greznota svētku rota, bet palīdzēt mums arī pēc tam, kad svētki jau aizvadīti.

 

30.12.2022. / Autors: Rita Krasta / Foto: Pixabay