Zāļu cenas Latvijā ir vidēji augstākas nekā citās Eiropas Savienības valstīs. Valdība, neskaidrojot iemeslus, kavējas izskatīt un apstiprināt Veselības ministrijas(VM) piedāvātos risinājumus zāļu cenu samazināšanai, norāda tiesībsargs. 

Tiesībsargs aicina Ministru prezidentu un Saeimu nekavējoties rast risinājumu, lai iedzīvotājiem nepieciešamie medikamenti ir pieejami un maksā samērīgi. Ziņojums tika iesniegts jau pagājušā gada beigās Ministru kabinetā (MK), bet līdz pat šim brīdim nav virzīts apstiprināšanai.

Saskaņā ar VM sniegto informāciju tas netiek apstiprināts, jo ir saņemti būtiski farmācijas nozares iebildumi. Vienlaikus Finanšu ministrija (FM) neatbalsta samazināt pievienotās vērtības nodokļa likmi zālēm no 12% uz 5%.

Tiesībsarga birojs atzinīgi vērtē VM paveikto, norāda tiesībsargs Juris Jansons. “Piedāvātie risinājumi ir tādi, lai iedzīvotāji medikamentus varētu iegādāties lētāk. Nav pārsteigums, ka izskan farmācijas nozares iebildumi, tie ir vērtējami, bet tai pat laikā nedrīkst kavēt ziņojuma apstiprināšanu,” uzsver Jansons.

Viņš skaidro, ka “Satversme ikvienam garantē tiesības uz veselības aizsardzību”, līdz ar to, neatņemams kvalitatīvas aprūpes sistēmas elements ir zāļu pieejamība par saprātīgu cenu.

Tiesībsarga ziņojumā arī ir piedāvāti vairāki konkrēti risinājumi, kas paredz pārskatīt zāļu cenas veidošanas principus, samazinot zāļu cenas aptiekās. Piemēram, noteikt, ka kompensējamo zāļu aptiekas cena ārpus kompensācijas sistēmas nav augstāka par šo zāļu aptiekas cenu. Tāpat tiek piedāvāts noteikt, ka nekompensējamo un bezrecepšu zāļu cena nepārsniedz šo zāļu ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu Igaunijā un Lietuvā.

Tiesībsargs arī uzsver, ka zāļu uzcenojumi nedrīkst būt augstāki, kā kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā.  Pēc VM sniegtās informācijas farmācijas nozares komersantiem ir iebildumi pret minētajiem risinājumiem.

Arī pētījumi, kur tiek salīdzinātas zāļu cenas dažādās valstīs un tiek ņemta vērā iedzīvotāju pirktspēja, liecina par zāļu finansiālās pieejamības problemātiku Latvijā.

Starptautiskā pētījumā secināts, ka Latvijā pastāv izteikta sociālekonomiskā nevienlīdzība recepšu zāļu pieejamībā, t.i. daļa iedzīvotāju nevar atļauties iegādāties tiem nepieciešamās recepšu zāles.

Tiesībsargs uzsver – lai uzlabotu iedzīvotāju veselību, novērstu dažādu saslimšanu komplikācijas un mazinātu invaliditātes risku, zālēm ir jābūt pieejamām un to lietošanai jābūt rūpīgi izvērtētai. Rūpes par katra individuālo veselību palīdzētu mazināt darba kavējumus un priekšlaicīgu mirstību, uzlabotu visas sabiedrības veselību, kā arī labvēlīgi ietekmētu valsts sociālos un ekonomiskos rādītājus.

 

9.06.2023. / Autors: BNN / Foto: Pixabay/Pexels