Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība vērsusies pie sabiedrības un Saeimas deputātiem, aicinot sadzirdēt ģimenes, kuras ik dienu pilda mūsu valstij svarīgu pienākumu – rūpējas par nākamo paaudzi. 2025.gada budžetā un plānotajā darbaspēka nodokļu reformā ģimenes ar bērniem ir aizmirstas.
Kopš 2021.gada Latvijā pieaug nabadzības risks ģimenēs, kurās uz vienu apgādnieku ir vairāki bērni. Riskus mazināt var tikai ienākumu palielināšana šajās ģimenēs, paaugstinot ienākuma nodokļa atvieglojumu par apgādājamo, palielinot ģimeņu pabalstus vai vairāk līdzfinansējot visiem bērniem domātus universālus pakalpojumus, piemēram, pusdienas līdz pat 12.klasei. “Klausoties ministriju pārstāvjus, šķiet, ka tie pārstāv dažādas valdības, jo Finanšu ministrija virza pie Labklājības ministrijas, Labklājības ministrija pie Izglītības ministrijas, bet pēdējā atkal pie pirmās. Ģimenes ir nonākušas apburtajā lokā neuzklausītas, jo tām nav ietekmīgu lobiju kā valdības atzītie sociālie partneri – darba devēji, arodbiedrības vai pensionāru federācija,” norāda Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienībā.
Ceļot tikai neapliekamo minimumu strādājošajiem un pensionāriem, bet nepalielinot atvieglojumu par apgādājamo, mājsaimniecībā, kurā nav apgādājamu personu, katrs tās loceklis iegūs daudz vairāk papildu ienākuma nekā mājsaimniecībā ar bērniem, tādējādi palielinot nevienlīdzību. Īpaši skarbi tas būs redzams mazo algu saņēmējiem. Piemēram, mamma, kuras bruto alga ir 740 eiro un kurai apgādībā ir viens bērns, nodokļu reformas rezultātā papildus iegūs 0,92 eiro, bet sieviete ar tādu pašu algu un bez bērniem, reformas rezultātā papildus saņems 12,09 eiro, savukārt pensionārs ar 740 eiro pensiju papildus saņems 48 eiro. Īpaši ciniska ir Finanšu ministrijas pozīcija, ka lielāks nodokļu atvieglojums par bērniem “iekritīšot bagāto vecāku kabatās,” uzsver apvienībā.
Rokam tik dziļāk demogrāfisko bedri!
Diemžēl 2025.gada budžetā nebūs ne palielināta ienākuma nodokļa atvieglojuma par bērnu, ne uz bērniem orientētu pabalstu pieauguma, ne arī papildus valsts apmaksātu universālu pakalpojumu, kas varētu samazināt ar bērniem saistītos ģimeņu ikdienas izdevumus. Tieši otrādi, Labklājības ministrija ir lepna par miljonu ietaupījumu pabalstos sarukušā jaundzimušo skaita dēļ un prognozē dramatiski zemo 12’000 jaundzimušo skaitu arī turpmākos četrus gadus.
Saeimas Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs 22.novembra sēdē izteica nožēlu, ka sabiedrībai ir iespēja sekot līdz tam, kā top politika. Uzskatām par nenovērtētu iespēju noklausīties sēžu audio ierakstus un dzirdēt to cinismu un demagoģiju, ar kuru tiek aizslaucīti priekšlikumi nabadzības risku mazināšanai ģimenēs vai izsmieti strādājoši vecāki, nosaucot tos par shēmotājiem un viņu bērnus par biznesa projektiem. Teorētisks jaundzimušo skaita pieaugums tiek nosaukts par draudu budžetam un nekontrolējamu izmaksu pieaugumu.
Šāda retorika tikai padziļina plaisu starp valsts iestādēm un ģimenēm, uzsver apvienībā. “Pēdējo gadu dzimstības rādītāju katastrofālais kritums Latvijā nav nejaušība – tas ir arī ģimeņu bezpalīdzības un finansiālā izmisuma atspulgs. Kā ģimenēm var būt motivācija uzņemties atbildību par jaunas dzīvības radīšanu, ja tās tiek ignorētas pašas savā valstī? Ģimenes valsts politika, kurā bērna nākšana pasaulē dzen trūkumā, ir izgāzusies. Kad jāpārdala budžeta līdzekļi par labu politiķu lielākajam elektorātam – senioriem, atskan pamācības par solidāro sabiedrības atbildību, taču tiek piemirsta solidaritāte ar ģimenēm, kas audzina valsts nākotni.
Mēs aicinām Saeimas deputātus veidot ģimenēm draudzīgu nodokļu un pabalstu politiku, ieraudzīt un izprast pieaugušo mājsaimniecības izmaksu slogu ģimenēs ar bērniem, neaprobežoties ar ministriju sniegtu selektīvu informāciju un viedokli. Lēmumus ir jāpieņem jums, ne ierēdņiem. Katra ģimene, kas audzina bērnus, ir valsts vērtība, nevis slogs,” uzsver Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība.
27.11.2024. / Autors: BNN / Foto: Pexels/Vika Glitter