Cilvēka metapneumovīruss (HMPV) ir elpceļu slimība, kas izraisa gripai līdzīgus simptomus vai saaukstēšanās pazīmes, taču var palielināt nopietnas saslimšanas risku vai izraisīt nopietnākas komplikācijas, piemēram, bronhītu vai pneimoniju, jo īpaši gados vecākiem cilvēkiem, maziem bērniem un cilvēkiem ar novājinātu imunitāti, pirmdien, 6.janvārī, raksta “The Guardian”.

Šī slimība pieder tai pašai saimei kā respiratori sincitiālais vīruss (RSV), un tā ir zināma vismaz kopš 2001.gada, kad tā pirmo reizi tika konstatēta Nīderlandē. Tās uzliesmojumi galvenokārt novērojami ziemas periodā.

Kāpēc tiek ziņots un runāts par HMPV?

Kā ziņo vietējās iestādes, Ķīnas ziemeļos ir novērots straujš saslimšanas gadījumu pieaugums, īpaši bērnu vidū. Valsts Slimību kontroles centrs ir brīdinājis cilvēkus ievērot piesardzības pasākumus attiecībā uz veselību un higiēnu, bet arī atspēkojis apgalvojumus internetā par pārpildītajām slimnīcām un bailes no vēl vienas Covid-19 līdzīgas pandēmijas.

“Elpošanas ceļu infekcijas parasti sasniedz kulmināciju ziemas sezonā,” piektdien paziņoja Ķīnas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis Mao Nins, piebilstot, ka salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šogad slimības ir mazāk smagas un izplatās mazākā mērogā.

Acīmredzamais saslimšanas gadījumu skaita pieaugums, visticamāk, daļēji ir saistīts ar jaunajām tehnoloģijām, ar kurām vieglāk konstatēt un noteikt HMPV, “The Guardian” sacīja eksperti.

Turklāt “es domāju, ka tagad mēs esam piesardzīgāki attiecībā uz slimību uzliesmojumiem,” sacīja Dr. Žaklīna Stīvensa (Jacqueline Stephens), sabiedrības veselības vecākā pasniedzēja Flindersa universitātē Austrālijā. “Visi ir paaugstinātas modrības pilni, un termins “cilvēka metapneumovīruss” izklausās diezgan biedējoši.”

HMPV simptomi ir līdzīgi saaukstēšanās vai gripas simptomiem un bieži tiek pieskaitīti “saaukstēšanās” kategorijai, sacīja Stīvensa. Tā nav slimība, par kuru jāziņo, kā Covid-19 vai gripas gadījumā.

“Ir virkne citu slimību, par kurām nav jāziņo, jo tās ir ļoti izplatītas un ar tām slimo daudz cilvēku. Tās dažas dienas liek mums justies briesmīgi, bet, ja mēs dažas dienas atpūšamies un atveseļojamies, tad mums kļūst labāk,” sacīja Stīvensa.

Kas ir visvairāk apdraudēts?

HMPV gados vecākiem cilvēkiem, ļoti maziem bērniem un cilvēkiem ar novājinātu imunitāti var izraisīt nopietnākas slimības, piemēram, bronhītu un pneimoniju.

“Tas, protams, var izraisīt un izraisa smagas slimības, tāpēc es domāju, ka ir svarīgi, lai cilvēki zinātu, ka tas eksistē,” sacīja profesors Pols Grifins (Paul Griffin), infekcijas slimību direktors Brisbenas veselības centrā “Mater”.

“Patlaban mēs neko daudz nevaram darīt, izņemot izglītot cilvēkus, lai samazinātu infekcijas izplatību. Vakcīnas vai pretvīrusu zāļu nav, lai gan dažas vakcīnas tiek izstrādātas,” sacīja Grifins.

Cik ļoti mums vajadzētu satraukties?

HMPV ir sastopams jau vairākus gadu desmitus, un cilvēkiem ir izveidojusies zināma imunitāte pret vīrusu atšķirībā no Covid-19, kas bija jauns vīruss.

“Es nedomāju, ka mums vajadzētu uztraukties par šī vīrusa pandēmiju, taču saslimšanas gadījumu skaita pieaugums un tā ietekme ir būtiska,” sacīja Grifins, piebilstot, ka Covid-19 pieredze var palīdzēt samazināt HMPV izplatību, jo īpaši tāpēc, ka pret šo vīrusu nav vakcīnu vai zāļu.

Ko mums vajadzētu darīt?

Grifins norādīja, ka pēc efektīvajiem Covid-19 piesardzības pasākumiem, cilvēki tagad piesardzību ievēro mazāk, kas ir izraisījis jaunu gadījumu skaita pieaugumu.

“Es, protams, neierosinu atgriezties pie stingrajiem Covid-19 ierobežojumiem, taču ziemas sezonā, saslimšanas gadījumā, ir ļoti svarīgi palikt mājās, ievērot klepus un šķaudīšanas etiķeti un roku higiēnu,” viņš piebilda.

Abi eksperti arī aicināja cilvēkus slimības laikā neiet uz darbu, un Stīvensa ieteica nēsāt masku, ja tomēr ir jādodas sabiedrībā, lai izvairītos no tālākas citu cilvēku inficēšanās.

 

10.01.2025. / Autors: BNN / Foto: Pexels