Savukārt ap 15% respondentu ir aizrādījuši tiem, kuri sabiedrībā klausās mūziku vai skatās video bez austiņām. Tas noskaidrots 1006 Latvijas iedzīvotāju aptaujā, ko sakaru uzņēmums Tele2 novembrī veica kopā ar pētījumu firmu Norstat. 

«Šis ir stāsts par elementāru pieklājību un gatavību rēķināties ar citiem. Jādomā par sabiedrības kopējo cieņas, empātijas un ētiskas attieksmes līmeni, savukārt aptauja norāda, ka kaut kas nav kārtībā šajā jomā. Protams, var jau mēģināt aizrādīt citiem par skaļu mūzikas klausīšanos vai video skatīšanos viedierīcē, bet rezultāts nav īsti paredzams. Mēdz teikt: kur morāle nedarbojas, tur stājas spēkā likums.

Domāju, ka, atbilstoši kārtības nodrošināšanas noteikumiem, piemēram, sabiedriskajā transportā, citu pasažieru traucēšana nav pieņemama un par to būtu jāziņo transportlīdzekļa vadītājam. Un, ja līdz šim tāds noteikums nav iekļauts sarakstā, tad būtu svarīgi to izdarīt,» saka Latvijas Universitātes profesore Zanda Rubene.

Pedagoģijas eksperte, piekrītot, ka publiskajā telpā jālieto austiņas, lai netraucētu citus, ir duālās domās par to lietderību ģimenē. Tam ir gan plusi, gan mīnusi: «Var veidoties «tehnoference» jeb komunikācijas pārrāvums starp cilvēkiem tehnoloģiju izmantošanas dēļ. Tas ir risks, kas var radīt sociālo un komunikatīvo prasmju problēmas – īpaši bērniem.»

Kopumā, lai īsinātu laiku publiskās vietās, cilvēki visbiežāk savos viedtālruņos klausās mūziku vai skatās dažādu video saturu (60% aptaujāto) un lasa ziņas (53%). Daudz izteiktāk mūziku un video patērē jaunieši, savukārt ziņas lasa vidējā paaudze (40–59 gadi).

«Laika gaitā ir mainījies, kādas funkcijas visbiežāk savā telefonā lietojam. Piemēram, ja pirms vairākiem gadiem cilvēki saziņā izmantoja īsziņas, tad šodien cilvēku ikdienā dominē WhatsApp sarakstes un video zvani,» stāsta “Tele2” komercdirektors Raivo Rosts. «Šāda komunikācijas stila maiņa prasa arī zināmu viedtālruņa lietošanas kultūru gan mājās, gan publiskā vietā. Piemēram, mūsu aptaujas dati liecina, ka katrs piektais iedzīvotājs publiskās vietās mēdz veikt video zvanu, nelietojot austiņas. Tas var būt ne tikai traucējoši apkārtējiem, bet arī radīt nepatīkamus brīžus runātājiem.»

Tāpat aptaujas rezultāti liecina, ka aptuveni 60% cilvēku savās mājās, skatoties video vai klausoties mūziku, lieto austiņas, ja paralēli viedierīces izmanto vairāki ģimenes locekļi.

 

22.12.2022. / Autors: BNN / Foto: Flickr