Ar droniem no “krūmiem” līdz biedrībai

2148
No kreisās: Andris Ziemelis, Renārs Boļšēvics, Kārlis Rūtenbergs, Artis Šerstņevs, Mareks Spruģevics. / Foto: Ventspilnieks.lv

Ventspilī jauni cilvēki, kuri nodarbojas ar bezpilota lidaparātiem – droniem, izveidojuši biedrību RC Ventspils. Iepriekš puiši savus lidaparātus prieka pēc lidināja pa Reņķa dārzu, Enkuru parku un Tilta dārzu, tā sacīt, pa „krūmiem,” taču tā kā dronu lidojumi ventspilniekos radīja lielu interesi, puiši nolēma apvienoties zem “oficiāla jumta” un pierādīt sevi arī sportā.

Renārs Boļšēvics, RC Ventspils valdes loceklis stāsta, ka šo lidaparātu parametri ir dažādi, vidēja lieluma droni var sasniegt līdz pat 35000 apgriezieniem minūtē un lidojuma laiks ir aptuveni 7-8 minūtes. Lidojuma augstums var sniegties līdz 50 metriem – tik tālu, cik var uztvert uztvērējs uz vadības pults. Tomēr RC Ventspils puiši savus lidaparātus augstāk par 30 metriem parasti neceļ. Tas tiek darīts tādēļ, lai pasargātu tos no smagākiem kritieniem. Kā puiši smejas – jo smagāks drons, jo sāpīgāk krīt. Jāatzīmē, ka dronu sacīkstes, kurās paši lidaparāti ir daļa no sporta, Latvijā iegūst arvien lielāku popularitāti. Piloti uzliek īpašas brilles, kurās redz trasi no drona skatu punkta, un – lai uzvar ātrākais! Pagaidām Latvijā oficiāli reģistrēti 32 dronu piloti, taču neoficiālu pilotu ir ievērojami vairāk. Turklāt šis sporta veids ievērojams arī ar to, ka ir lieliski piemērots arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

Biedrības biedri savus dronus taisa, pārveido un kalibrē paši. Daži puiši nepieciešamo pieredzi guvuši pateicoties ikdienas darbam Augsto Tehnoloģiju Parkā. Par dronu uzbūvi, sagatavošanu lidošanai, programmu to vadīšanai māca arī Ventspils digitālā centra Dronu skolā, tomēr puiši atzīst, ka viņu biedrībai ar šo pašvaldības iestādi pagaidām sadarbības neesot, lai arī tā abām pusēm varētu izvērsties pietiekami interesanta. Galvenokārt tādēļ, ka Digitālajā centrā ir savādāka veida droni, kuri vairāk paredzēti filmēšanai.

RC Ventspils puišiem nodarbošanās ar droniem ir aizraujošs tehniskā sporta veids, tādēļ nav brīnums, ka viens no jaundibinātās biedrības pirmajiem darbiem bija Sazināšanās ar Dron Racing Latvia dalībnieku un Dronu Bode īpašnieku, dronu pilotu Āri Muitnieku. Āris gan atbalsta puišus tehniski, gan arī palīdz ar rezerves daļām, dalās ar savām zināšanām un sniedz ar par un ap dronu lietošanu saistītus padomus.

Tā kā dronu izmēģinājumi pārsvarā notiek tikai laukā un vasarā, tad Renārs neslēpj, ka viens no lielākajiem trūkumiem pagaidām ir nespēja atbilstoši trenēties ziemas periodā. Lai to darītu, nepieciešamas plašas telpas ar augstiem griestiem, taču tādas pagaidām nav izdevies atrast. Tomēr RC Ventspils puiši nenolaiž rokas – ziemas periodā viņi lido virtuāli, online režīmā. Jācer, ka Ventspils dome viņus sadzirdēs un palīdzēs ar treniņiem piemērotām telpām.

Lidošana ar droniem nav lēts sporta veids. Jau starta komplektam vien jārēķinās ar apaļu summu. Pagaidām RC Ventspils biedri, kā paši smejas, sev ir kā lielie, tā mazie sponsori. Šeit lieliski palīdz komandas gars – ja nu kādam ar dronu gadījusies ķibele – tas iekritis ūdenī, iztrūkusi kāda mikroshēma, vai gadījies kas cits, pārējie noteikti nāks talkā, lai pēc iespējas ātrāk lidaparātu atdzīvinātu un no jauna palaistu gaisā. Bet sponsorus puiši meklēšot tad, kad būs sevi pierādījuši meistarklasē. Pagaidām viņu plānos ir biedrības paveiktā un arī šī tehniskā sporta veida popularizēšana 2018. gada Ghetto Games spēlēs.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspilnieks.lv