Ventspils muzejs izstādīs jaunieguvumu – leģendārā Tīdemaņa gleznotu vecpilsētas ainavu

1220

Ventspils Livonijas ordeņa pils kapelā otrdien atklās unikālu ekspresizstādi, kurā ikvienam interesentam būs izstādīta muzeja jaunieguvumu – dāvinājumā saņemto leģendārā Ventspils gleznotāja Jāņa Ferdinanta Tīdemaņa 1943.gadā gleznotu darbu Ventspils.

Kā informēja Ventspils muzejs, novembra beigās saņemta dāvana – mākslas izsolē pilsētas pašvaldība iegādājusies ventspilnieka Jāņa Ferdinanda Tīdemaņa gleznu, kas gleznota ap 1943.gadu un tajā attēlota Ventspils evaņģēliski luteriskā Nikolaja baznīca.

Tīdemanis, kuram šogad Latvijā atzīmē 120.gadadienu, dzimis Ventspilī, taču jaunieša gados dodas pasaulē klejojumos uz kuģiem. ASV nostiprinājās pārliecība kļūt par mākslinieku. 1921. gadā J.F.Tīdemanis pat ieguva ASV pilsonību, bet 1923.gadā, saprotams, nekavējās iegūt arī dārgās Latvijas Republikas pilsonību.

1922. gadā J.F.Tīdemanis pēc kāzām ar Elvīru Irmgardi Mituzi devās uz Beļģiju, īstenojot savu sapni mācīties glezniecību tieši slavenajā Antverpenes Karaliskajā mākslas akadēmijā. Studijas J.F.Tīdemanis uzsāka akadēmijas glezniecības nodaļā pie profesora Fēliksa Gogo, bet paralēli apguva grafikas tehnikas pie Pētersa Luisa. Antverpenes Karalisko mākslas akadēmiju J.F.Tīdemanis pabeidza 1927. gadā, bet tūlīt pēc tam iestājās Antverpenes Augstākajā mākslas institūtā, kurā ar pārtraukumiem mācījās līdz 1934.gadam.

20. gadsimta 20.gadu beigās J.F.Tīdemanis, piedaloties grupu izstādēs un rīkojot personālizstādes, sāka regulāri uzturēties gan Beļģijā, gan Latvijā. Latvijā pirmā kopizstāde bija Latvijas valsts 10 gadu jubilejai veltītā izstāde Rīgas pilsētas mākslas muzejā 1928. gadā. Vietējai sabiedrībai J.F.Tīdemaņa glezniecības veids bija kas jauns un pārsteidzošs, un viņš strauji kļuva populārs. Sabiedrības domas dalījās – no sajūsmas līdz pilnīgam noliegumam. 1936. gada sākumā Tīdemaņi atgriezās Latvijā pavisam.

1929.gadā pirmā Tīdemaņa personālizstāde notiek Ventspils 1.pamatskolas telpās, eksponētas tiek 37 gleznas. Arī turpmākajām izstādēm sekojošā desmitgadē mākslinieks katrai izstādei rada vairāk nekā pa 50 darbiem, tomēr Otrā pasaules karš un sekojošais juku laiks arī mākslinieka dzīvē, viņa radošo mantojumu izklīdina pasaulē un no bagātīgā darbu klāsta Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā patlaban ir aptuveni 100 gleznas, bet Ventspils muzeja krājumā – trīs gleznas un trīs oforti.

1944. gada rudenī J.F.Tīdemanis ar dzīvesbiedri devās bēgļu gaitās uz Vāciju, tālāk – uz Šveici. Par nākamo mītnes vietu kļuva Monreāla Kanādā, vēlāk cita Kanādas lielpilsēta – Toronto. J.F.Tīdemanis mira 1964. gada 12. aprīlī Toronto 67 gadu vecumā. Apglabāts Toronto Jorkas kapos.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Apgāds Neputns publicitātes foto