Pērnā gada nogalē “YouTube” kanāls “One The Way Of Freedom” publicēja filmu “Stuck in Stikine” (“Stikines ledus slazdā”) par pieciem latviešiem, kuri dodas laivu ceļojumā pa Ziemeļamerikas ātrāko upi Stikini. Apstākļu sakritība ceļojumu vairākas reizes spiež pārlikt, līdz novembrī, kad beidzot visi ceļotāji laižas lejup pa straumi, nodoms 50 dienās veikt 250 kilometrus garu maršrutu no atpūtas brauciena pārvēršas cīņā par izdzīvošanu. Režisora Uģa Oltes un operatora Valda Celmiņa veidotā filma nav jauna, pabeigta jau 2007. gadā, taču nu bez maksas un latviešu valodā pieejama ikvienam.
Diskusija
Ziņu par filmas pieejamību savā “Facebook” kontā ievieto pasaules apceļotājs Kārlis Bardelis, viņš raksta, ka visas trīs sērijas noskatījies vismaz 10 reizes: “Vajag taču tādus, kuri kaut ko tādu organizē, filmē un ir gatavi apmaksāt, lai kāds klusībā skatītos un lēnām, bet apzināti norautu savai piedzīvojumu granātai gredzenu!”
Pāris dienu laikā pie viņa ziņas sabirst ne vien apbrīnas pilni komentāri, ir arī tādi, kas grupas vadītāja pieņemtajos lēmumos saskata bezatbildību. Harijs Sils, viens no Stikines ekspedīcijas dalībniekiem, kurš par šo un arī citiem piedzīvojumiem uzrakstījis grāmatu “Aukstās upes” (2015, “Jumava”), diskusijā saka: “Nedomāju, ka Latvijā kāds ekspedīciju organizēšanā un vadīšanā pa Ziemeļamerikas upēm varētu būt kompetentāks kā Raimis. Esmu kopā ar viņu bijis trijās.” Sarunā iesaistās arī pats Raimonds Dombrovskis: “Mēs visi pieci esam kļuvuši par draugiem, esam veikuši daudz citu ekspedīciju (gan pie polārlāčiem, tos nošaujot, lai izvairītos no apēšanas, gan braukuši pa Lielo Kanjonu). Toreiz es tieši sapratu, ka jāuzņemas 100 procentu atbildība. (…) Kopš tā brīža vairāk nekā 300 cilvēku piedzīvojuši ceļojumus ar mani kā grupas vadītāju.”
Sižets
Ceļojumā iepazīt neskarto ziemeļu dabu dodas uzņēmējs Andris Skrūskops, viņa biznesa partnera dēls Rolands Blekte, Harijs Sils, operators Valdis Celmiņš un grupas vadītājs Raimonds Dombrovskis. Lai arī vietējie brīdina par ledu, komanda pieņem lēmumu riskēt un dodas ceļojumā, kas viņu mūža pieredzē ierakstīsies uz visiem laikiem. Aizsalusi upe, aukstums, vējš un gudri, komandu saliedējoši, tālredzīgi lēmumi – skatoties tā vien gribas jautāt, kāda būtu šodienas realitāte valstī, ja to vadītu vīri un sievas ar šādu rūdījumu.
Vadītājs
Pēc filmas noskatīšanās internets ātri ļauj noskaidrot, ka ekspedīcijas vadītājs Raimonds Dombrovskis ir septiņkārtējs ASV čempions biatlonā. Viņa ģimene 20. gadsmita 70. gados emigrējusi no Latvijas politisku iemeslu dēļ. Kad pēkšņas veselības problēmas sportistam liedz startēt 1988. gada ziemas olimpiskajās spēlēs, viņš ņem un ar rollerslēpēm šķērso Ziemeļamerikas kontinentu no Kanādas līdz Meksikai 90 dienās. 2016. gadā par šo ceļojumu uzņemta arī Arņa Aspera dokumentālā filma “Neiespējamais ir iespējams jeb A to B Rollerski”.
Latvijā Dombrovskis atgriezies pie pirmās iespējas – līdz ar neatkarības atgūšanu. Ap tūkstošgades miju iegādājies nekustamo īpašumu Vanagkalnā – vietā starp Vecpiebalgu un Jaunpiebalgu, kurā sniega sega Latvijā mēdz būt visbiezākā. Izveidojis Latvijā lielāko distanču slēpošanas trašu maršrutu tīklu. Viņu atrodot savējie. Kad laikraksts “Ventspilnieks.lv” sazinās ar Raimondu Dombrovski, viņš intervijas laiku noliek uz deviņiem vakarā – uzkritis sniegs, pagalms pilns ar slēpot gribētājiem. Taču sazvanīt Vanagkalna saimnieku vairs neizdodas, sniegs dara savu. Telefons izslēgts. Gan satiksiet viņu vaigā, ja lemsiet doties kādā ekspedīcijā, vai paviesoties viņa slēpošanas trasēs. Tas pavisam noteikti būs aizraujošs piedzīvojums!
29.01.2021. / Autors: Ilze Meiere / Foto: Pixabay