Livonijas ordeņa pilī atklāta izstāde no muzeja krātuves par Ventspils kultūras vērtībām. Izstāde savā veidā turpina Latvijas simtgades tēmu, akcentējot kaut nelielu daļu no Ventspilij nozīmīgā kultūras mantojuma, informē muzejs.
Viens no senākajiem priekšmetiem šajā izstādē ir sleņģene. Tā ir 16.gadsimta laika josta, kas raksturīga tikai Ventspilij un tās apkārtnei. Tā ir unikāla arī tālab, ka tā bija piederīga gan vīriešu, gan sieviešu apģērbam. Pētot arheoloģiskās sleņģenes, atklājis līdz šim nefiksētu tradīciju – labības tīruma augu ievietošanu sleņģeņu kārbās. Iespējams, ka šī tradīcija ir saistāma ar auglības veicināšanu.
Kā norāda muzejs, nozīmīgu vietu Latvijas kultūras vēsturē ieņem Ventspils koktēlnieki Sefrensi, kas bija vadošās Latvijas baroka laikmeta tēlniecības darbnīcas pamatlicēji ar vairāku paaudžu tradīciju pārmantojamību. Tās aizsācējs ir Nikolauss Sefrenss vecākais, kuru hercogs Jēkabs bija nolīdzis kuģubūvētavā. Koktēlnieku darbnīcas veikums ir daļa no pils kapelas ekspozīcijas – altāris.
Kā īpašs eksponāts ir Ventspilī dzimušais pasaules pilsonis un gleznotājs Jānis Ferdinands Tīdemanis, kura gleznotā Pilsēta naktī tika iegādāta pērn un tiek eksponēta pirmoreiz.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA