No 3. līdz 5. jūnijam Ventspilī, teātra namā “Jūras vārti” un Ventspils pilsētvidē taps jauns sadarbības projekts – “Teātra festivāls Nr. 1”. Projektā, kura mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar laikmetīgo teātri, iesaistīti “Ģertrūdes ielas teātris”, Rēzeknes teātris “Joriks”, “Dirty Deal Teatro” un teātra nams “Jūras vārti”. “Ventspilnieks.lv” sazinājās ar “Jūras vārti” producenti Annu Zagorski, kura ir viena no “Teātra festivāls nr.1” organizatorēm.
Ilgi lolotas idejas piepildījums ar skatu uz nākotni
Šāda veida festivāls Ventspilī norisināsies pirmo reizi. “Savdabīgais nosaukums – Teātra festivāls Nr. 1 – radīts ar cerību, ka sekos Nr. 2, Nr. 3 un Nr. 553,” par projekta nosaukuma tapšanu stāsta Anna Zagorska. “Teātra festivāls Nr.1” ir draudzībā un vienotā vīzijā dzimis festivāls, par kuru idejas bijušas jau sen: “Iniciatīva un labā doma par festivāla rīkošanu Ventspilī bijusi daudziem teātra producentiem, kas strādājuši “Jūras vārtos”,” stāsta Anna. “Taču šoreiz kārtis sakrita tā, ka iniciatīva nāca no “Ģertrūdes ielas teātra”, teātra “Dirty Deal Teatro” un Rēzeknes teātra “Joriks”.”
Teātra festivāls ir vieta, kur gan skatītājiem, gan izrāžu veidotājiem ir iespēja satikties un baudīt mākslu: “Tā ir vieta, kur kopīgi parādīt sezonas spilgtākos darbus, kas aktuāli gan saturā, gan formā, kā arī ir citādi, nekā ierastais klasiskais teātris,” projekta ideju atklāj Anna Zagorska. Šī gada programmā iekļautas izrādes, kas atzītas par labākajām Latvijas laikmetīgā teātra jomā. Taču ilgtermiņā plāns ir robežas paplašināt: “Mūsu mērķis un vīzija ir festivālu padarīt starptautisku, ar fokusu uz Austrumeiropu šī vārda vislabākajā nozīmē.”
Anna Zagorska cer, ka nākotnē teātra festivāls būs veids, kā meklēt līdzīgas kultūras formas, līdzīgus viedokļus un sajūtas: “Ceram radīt platformu, kur satikties šodienas teātra skatītājiem un profesionāļiem, jo nav līdzīga precedenta citam Austrumeiropas reģiona festivālam, kurš popularizē tieši laikmetīgo teātri, vēl jo vairāk šādās mazās, netradicionālās formās.”
Šogad “Festivālā Nr.1” piedalīsies visi četri partneri, katrs ar savu ideju un savu izrādi: ““Ģertrūdes ielas teātris” ar izrādi “Pazaudētās dziesmas”, “Dirty Deal Teatro” ar izrādi “Konklāvs”, Rēzeknes teātris “Joriks” ar izrādi “Mans kaimiņš ebrejs”. Savukārt pēc teātra nama “Jūras vārti” iniciatīvas programmā iekļauta Dailes teātra jaunā kustību izrāde “Ļoti labas minūtes”,” par festivāla programmu stāsta producente. Vienojošais visām izrādēm ir tas, ka visas ir pēdējās sezonas laikā atzītas un augsti novērtētas gan no skatītāju, gan kritiķu puses: “Visām izrādēm raksturīga aktualitāte, kā arī pašu autoru milzīgā degsme, daudz personīgās pieredzes,” stāsta Anna Zagorska.
Teātra nams “Jūras vārti” projektā “Teātra festivāls Nr.1” iesaistījās ar mērķi padarīt teātra dzīvi Latvijā pēc iespējas plašāku: “Līdz šim Ventspils skatītāju esam lutinājuši ar daudz un dažādām izrādēm, bet gribas teikt, ka Latvijas teātris pēdējo 13 gadu laikā, kopš rekonstruēti “Jūras vārti”, ir ļoti mainījies,” stāsta Anna, “teātrī notiek daudz kas vairāk, nekā mēs, iespējams, līdz šim esam spējuši parādīt.” Festivāla organizatori vēlas iepazīstināt Ventspils, Ziemeļkurzemes un galu galā arī Latvijas skatītāju ar to plašo izrāžu spektru, kas šobrīd skatāms Latvijas teātrī: “Šīs ir ļoti labas, ļoti kvalitatīvas un atzītas izrādes,” uzsver producente, “specifiski un skatītājam interesanti, ka daļa izrāžu nenotiek ierastajā Lielajā zālē uz lielās skatuves, ar ceturto sienu nodalītas, bet gan dažādās vietās pilsētā.” Piemēram, Rēzeknes teātra “Joriks” izrāde notiks Rātslaukumā, “Ģertrūdes ielas teātra” izrāde – Annas ielas 11 pagalmā. Savukārt “Dirty Deal Teatro” izrāde – teātra nama “Jūras vārti” Jaunajā zālē, bet kustību izrāde “Ļoti labas minūtes” – uz lielās skatuves: “Mēs gribam radīt iespējami plašu izrāžu amplitūdu gan formā, gan saturā,” stāsta Anna Zagorska.
Ventspils – vieta un publika teātrim
“Mēs Ventspilī esam ļoti priviliģēti, jo mums ir teātra nams, kāda citviet Latvijā nav un tā jau ir liela priekšrocība – ir pieejama aprīkota teātra skatuve, ir teātra skatītājs, kurš pieradis nākt uz izrādēm,” stāsta producente. “Gribas teikt, ka ventspilnieki teātri mīl, bet šobrīd mēs vairs nevēlamies aprobežoties ar klasiskiem iestudējumiem uz lielās skatuves,” pauž Anna Zagorska. Ar teātra festivālu ir iespēja parādīt jaunajai paaudzei, ka teātris var skart aktuālas un mūsdienīgas tēmas: “Gribas, lai visiem ir ko redzēt, un katrs atrod sev kaut ko vērtīgu.”
Iespēja jaunai pieredzei gan skatītājiem, gan organizatoriem
Producente Anna Zagorska atzīst, ka no organizatoriskā viedokļa „vissarežģītākā” ir Rēzeknes teātra “Joriks” izrāde “Mans kaimiņš ebrejs”, jo tai ir 10 lokācijas pilsētvidē gan Rātslaukumā, gan tirgus apkaimē. “Tomēr šāda pieredze ir pozitīva, jo dod iespēju sadarboties ar dažādu pilsētas iestāžu vadītājiem un uzņēmējiem. Prieks, ka mums nācies saskarties ar ļoti lielu atsaucību, entuziasmu un pretimnākšanu,” par vietējo iedzīvotāju pozitīvo attieksmi stāsta producente. Teātra izrādēs organizatori mēģina iesaistīt arī vietējos kolektīvus, vietējos mūziķus un kori: “Gribētos teikt, ka tieši šīs izrādes ir Ventspils kopienu saliedējošas. Es ceru uz cilvēku interesi, atsaucību un atvērtību, piedzīvojot teātri citādāk, tuvāk un tiešāk,” smaidot stāsta Anna Zagorska. “Mani pašu šāda teātra pieredze nereti aizkustina daudz vairāk – tu stāstu izdzīvo tiešāk un personīgāk, uztver daudz empātiskāk. Galvenais ir nebaidīties no citādā, no tuvplāna vai iesaistoša teātra,” aicina Anna Zagorska.
Festivāla laikā Ventspilī viesosies arī dažādu teātru profesionāļi – režisori, dramaturgi, scenogrāfi un citi teātra ļaudis. Darbnīcās un diskusijās tiks risināti jautājumi par to, kas teātrī šobrīd ir aktuāls, kas ir svarīgs, kas šobrīd teātrim būtu jādara sabiedrības labā un kādas aktuālākās tēmas jāskar.
Biļetes uz teātra festivāla izrādēm var iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs. Pieejams arī abonements.
20.05.2022. / Autors: Ance Miķelsone / Foto: Publicitātes foto