Starp ASV Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) nosauktajām organizācijām ir arī Ventspils Attīstības aģentūra (VAA), un saskaņā ar OFAC izdoto Globālo Magņitska vispārējo licenci nr.1, trīsdesmit dienu laikā ar sankciju sarakstā iekļautajiem ir jāpārtrauc sadarbība. Taču starp VAA biedriem ir vairākas Ventspils pašvaldības kapitālsabiedrības, kuras šai biedrībai gadiem ilgi maksājušas bagātīgus meslus.
Dalība VAA nav lēts prieks. Piemēram, pašvaldības kapitālsabiedrība SIA Kurzemes filharmonija kopš 2014.gada ik gadus maksājusi VAA 40 tūkstošus eiro. VAA biedru starpā ir arī SIA Olimpiskais centrs «Ventspils» (OC Ventspils), kurā ir gan pašvaldības (52,68%), gan Latvijas Olimpiskās komitejas ietekme. Neskatoties uz to, ka OC Ventspils strādā ar ļoti ievērojamiem zaudējumiem (2018.gadā tie bija 576 086 eiro), arī šis SIA atrod līdzekļus dalībai VAA.
VAA biedru vidū ir arī Ventspils Brīvostas pārvalde, Ventspils Augstskola un Ziemeļkurzemes Profesionālās izglītības kompetences centrs Ventspils Tehnikums, kuru darbība ir atkarīga no valsts un pašvaldības finansējuma. VAA biedri ir arī Aivars Lembergs, Ventspils brīvostas pārvaldnieks Imants Sarmulis, Lemberga vietnieks Guntis Blumbergs, OC Ventspils bijušais vadītājs Uldis Boitmanis, Lemberga laulātā draudzene Kristīne, VAA direktore Lilita Seimuškāne un VeA profesors Jānis Sīlis.
Par to, ka VAA daudzus gadus iekasējusi naudu no pašvaldības uzņēmumiem, kuri lielā mērā bijuši atkarīgi no Lemberga labvēlības, bet pats Lembergs ik gadus no VAA saņēmis ļoti lielu algu (kopš 2001.gada kopumā miljonu un sešdesmit piecus tūkstošus eiro), Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāti vairākkārt norādījuši VARAM, KNAB, ENAP un Ģenerālprokuratūrai. Taču reakcijas uz to nav bijis. Ļoti iespējams, ka tagad mēs lielā mērā plūcam šīs amatpersonu bezdarbības augļus.
Taču šā brīža aktuālākais jautājums ir, vai VAA ietilpstošie uzņēmumi pēc ASV sankciju noteikšanas no šīs biedrības izstāsies?
SIA Kurzemes filharmonijas direktore Sigita Migoļa uz Ventspilnieks.lv jautājumu kāda būs Kurzemes filharmonijas tālākā rīcība un vai tā arī turpmāk plāno būt VAA biedru skaitā un maksāt biedru naudu, rakstiski atbildēja: «SIA Kurzemes filharmonija par Jūsu minēto ir uzzinājusi no publiskajā telpā pieejamās informācijas. Oficiālu informāciju par šo lietu līdz šim SIA Kurzemes filharmonija nav saņēmusi. Tikko kā SIA Kurzemes filharmonijai tiks dota precizēta informācija, tiks lemts par tālāko rīcību.»
Savukārt portālam Ventspils Augstskolas rektors Kārlis Krēsliņš norādīja, ka augstskola arī līdz šim nav bijusi aktīva VAA dalībniece, un šobrīd juristi vērtē izstāšanās iespējas. «Mums nekādas darbības ar Ventspils attīstības aģentūru nenotiek,» uzsvēra Krēsliņš. «Mēs atrodamies Ventspils pilsētā, bet mēs esam valsts augstskola, ievērojam visus starptautiskos un valsts likumus, nolikumus, regulas, tas ir mums saistoši.» Savukārt uz jautājumu, vai VeA aģentūrai maksā dalības maksu, Krēsliņš atbildēja, ka pēdējā laikā nekādas finansiālas operācijas nav notikušas.
Ventspils Tehnikuma direktores vietnieks Uldis Bergmanis teica, ka trešdien, 11.decembrī, saņemta vēstule no Valsts kases un pieņemts lēmums dalības maksu pēc VAA piestādītā rēķina neapmaksāt.
Tāpat Ventspils Tehnikums šobrīd apsver iespēju no VAA izstāties.
Viskodolīgāko atbildi Ventspilnieks.lv saņēma no OC Ventspils direktora Jurģa Liepājnieka: «Nav komentāru.» Līdz ar to arī nav zināms, vai OC Ventspils turpinās dalību VAA, tādējādi pakļaujot sevi iespējamam OFAC sankciju riskam.