Laiks, kad visīsākā nakts nomaina visgarāko dienu, kopš senseniem laikiem bijis īpašs. Šis ir īstais brīdis, lai sevī atmodinātu gēnu, kas no pagātnes mūs vieno ar dabu.
Mēness un Saules ritmi nosaka dabas enerģijas plūsmas. Īpaši piesātinātas tās ir vasaras Saulgriežos, laikā, kad viss sazaļojis un Saule ir pienākusi Zemei vistuvāk. Tas ir laiks no 19. līdz 29.jūnijam, kulmināciju sasniedzot astronomiskajā punktā – 21.jūnijā. Senatnē tad arī svinēja vasaras Saulgriežus.
Vislabāk šo dienu pavadīt pie dabas, meditatīvi un klusi. Tā ir ļoti piemērota rituālam, lai fiziski un garīgi attīrītos, ietu pirtī, pērtos ar svaigām lapu slotām. Tiek uzskatīts, ka liels spēks ir deviņu dažādu zāļu tējas maisījumam, ko katrs var pagatavot pēc savām izjūtām.
Ziediem un lapām vislielākais spēks piemīt augošā un pilnā mēnesī. Doties uz pļavu vislabāk ir pirms pusdienas laika. Tad saule jau pakāpusies, rasa nožuvusi. Pusdienlaikā enerģija augos ir jau mazāk. Vēl augus var vākt vakarā, kad saule riet vai pēc saulrieta, jo pēdējie saules stari pirms rieta pastiprina augiem piemītošās īpašības. Spēcīgāki būs augi, kas auguši saulē.
Plūkt ieteicams visu, kas vien zied un vislabāk tos, kas tikko izplaukuši un ir pilni enerģijas. Jāplūc tie ziedi, kas īpaši pievelk. Tas jādara maigi, saudzējot saknes. Jāatceras, ka saudzējamos augus – naktsvijoles, silpurenes, dzegužkurpītes aiztikt nevajag.
Mājas un sevis rotāšanai ir maģiska nozīme: tā piesaista veiksmi un svētību. Ozola zari, pļavu puķes, kalmes un bērzu meijas ienesīs mājās burvīgu aromātu. Pēc senām tradīcijām pie ārdurvīm un vārtiem jānoliek pa pīlādžu zaram, lai raganas un mošķi netiek iekšā.
Jāņu vainags ir viens no saulgriežu maģiskajiem elementiem, tā aplis simbolizē spēku, sauli un mūžību, tas norobežo no negatīvās enerģijas. Īsts Jāņu vainags jāpin no maģiskā skaita – trejdeviņām zālēm.
Jāņuzāļu pušķis ir gaumes un fantāzijas lieta, bet ir augi, kuriem tur noteikti vajadzētu būt. Tie ir ozola zariņi, kalmes, pīpenes, papardes, baltās madaras, sarkanais āboliņš, asinszāles. Pušķī ieteicams iekļaut trīs krāsas, kas atbilst trim enerģētiskajiem pamatlīmeņiem: sarkanu (fiziskais), baltu (emocionālais) un zilu (garīgais).
Vasaras Saulgriežu saknes sniedzas tālā pagātnē, seno zemkopju tautu Saules kultos 5. – 4. gadu tūkstotī pirms mūsu ēras. Par Jāņiem šie svētki kļuva tad, kad kristīgā baznīca tos piesaistīja Jāņa Kristītāja dzimšanas dienai, ko svin 24.jūnijā.
16. – 17.gadusimtā Jāņu ugunskuri jau dega visā Eiropā un katrā valstī tos sauc savādāk un arī svin nedaudz atšķirīgi.
Saglabāsim savas tautiskās tradīcijas, senču gudrību un viedumu, svinot maģiskos Vasaras Saulgriežus!
19.06.2020. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs