Darbaholiķi ir īpaša cilvēku kategorija, kuru slimības simptomi ir – pārāk liela aizraušanās ar darbu un absolūta neprasme atpūsties. Darba devējiem šādi cilvēki ir kā dāvana, bet tuviniekiem – īsta sodība. Turklāt neizmērojamais darba azarts un neprasme pareizi atjaunot spēkus var spēcīgi iedragāt šo cilvēku veselību.

Mediķi apgalvo, ka no darba jāatpūšas regulāri: pa brītiņam dienas laikā un, protams, naktī (organismam nepieciešams ne mazāk kā 8  stundas pilnvērtīga miega). Bet pēc tam vēl vismaz viena brīvdiena nedēļas nogalē. Nedrīkst aizmirst arī atvaļinājumu. Veselībai svarīgi, lai tas būtu ne mazāk kā 3–4 nedēļas gadā. Turklāt nebūt nav nepieciešams atpūsties un nīkt bezdarbībā mēnesi no vietas, bet pēc tam bez atelpas plēsties visu gadu. Daudz lietderīgāk atvaļinājumu sadalīt pa daļām, piemēram, 2  reizes pa 2 nedēļām vai pat 4 reizes pa nedēļai. Tad no pārpūles būs daudz vieglāk izvairīties, un arī atvaļinājumā garlaikoties nenāksies. Un vēl – jāatpūšas nevis tad, kad visi spēki galā un jūties kā nodzīts zirgs, bet kad jūtams – vēl nedaudz, un nogurums būs klāt.

ARĪ PAREIZI GULĒT JĀPROT

Napoleons apgalvoja, ka daudz gulēt ir kaitīgi, un uzskatīja, ka par 7 stundām ilgāks miegs ir garīgi atpalikušu cilvēku vajadzība. Taču mūsdienu zinātnieki nepiekrīt šim apgalvojumam. Tie ļaudis, kas guļ 7 un vairāk stundas, ne tikai izskatās svaigāki un jaunāki par viņu miegainajiem vienaudžiem, bet arī retāk cieš no liekā svara.

Starp citu, diez vai daudz būs tādu, kas nopietni domājuši par to, cik pareizi viņš guļ. Ājurvēda – senindiešu traktāts par veselību – šajā jautājumā dod precīzas norādes, proti, pats labākais stāvoklis miega laikā ir  – ar galvu uz austrumiem. Jāguļ uz sāniem vai, sliktākā gadījumā, uz muguras, bet nekādā gadījumā ne uz vēdera. Guļot uz kreisajiem sāniem, var uzlabot gremošanu un akumulēt sevī vairāk enerģijas. Toties atpūšoties uz labajiem sāniem, var maksimāli atslābināties.

Labākais laiks miegam ir no pulksten  22 līdz 5 rītā. Turklāt īpaši vērtīgas ir stundas pirms pusnakts. Tā sauktajiem cīruļiem veselība ir daudz labāka nekā pūcēm. Pastāv pieņēmums, ka miega hormons melatonīns, kas ir arī dabisks līdzeklis pret novecošanu un onkoloģisku saslimšanu, tiek izstrādāts tikai pašu pirmo ausmas staru ietekmē. Tāpēc pat visnelabojamākajai pūcei vismaz reizi vai divas nedēļā vajadzētu izlikties par cīruli un doties pie miera 2 stundas agrāk nekā parasti.

ATPŪTA PĒC TURKU MODES

Cilvēks visefektīvāk atpūšas, sēžot pēc turku modes. Tiesa, jogi uzskata, ka vislabāk spēkus atjaunot lotosa pozā, taču ne katrs no mums to var izpildīt. Bet apsēsties uz grīdas, pievelkot sev sakrustotas kājas, spēj praktiski visi. Izrādās, šādā pozā ķermenis atrodas pilnīgā fiziskā līdzsvarā. Sēžot pēc turku modes, cilvēks atpūšas arī psiholoģiski, jo minētā poza noņem jebkuru sasprindzinājumu, kas šajā laikā ļauj smadzenēm darboties bez īpašas piepūles. Turklāt šī poza uzlabo visu ķermeņa lejasdaļas orgānu darbību. Bet piemērotākais laiks, kad vislabāk uz 5–10 minūtēm kļūt par turku, ir dienas otrajā pusē.

NOSNAUSTIES PIRMS ĒŠANAS

Diemžēl mūsu dzīve tā iegrozījusies, ka nav nemaz tik viegli izbrīvēt laiku atpūtai. Ko darīt, ja jūtams, ka spēki teju būs izsmelti? Pats pareizākais – nevis iztukšot lielu krūzi ar kafiju, bet ērti apsēsties, atslābināt muskuļus un nomierināt elpošanu. Tad par lielu pārsteigumu izrādīsies, ka pilnīgi pietiek ar 10–20  minūtēm šādas atpūtas, lai atjaunotos. Lai atjaunotu spēkus pēc stundu ilga saspringta darba, pietiek ar 10 atpūtas minūtēm. Bet, ja saspringti strādā 3  stundas no vietas, atpūtai jāatvēl stunda.

Bet likties slīpi, lai pagulētu, īpaši pēc maltītes, dienas laikā nav ieteicams, jo tad visu atlikušo dienu cilvēks jutīsies, kā saka, ne cepts, ne vārīts. Toties pirms ēšanas, ja vien pastāv tāda iespēja, var īsu brītiņu nosnausties. Īss viegls dienas miegs sevišķi veselīgs karstā vasarā un īpaši tiem, kam ir problēmas ar gremošanu. Atslēgties uz 10–15 minūtēm itin labi var arī ērtā biroja krēslā vai atpūtas telpā uz dīvāniņa.

Ne velti saka, ka pati labākā atpūta ir nodarbošanās maiņa. Tāpēc jācenšas nenodoties vienam un tam pašam darbam bez pārtraukuma, pat ja tas ir interesants. Vislabākais variants, ja intelektuālais darbs mijas ar fizisko, un otrādi. Ir brīvs brītiņš birojā – jāceļas no krēsla un jāpastaigā vai, vēl labāk, jāpaskraida augšup un lejup pa kāpnēm. Ja laika apstākļi labi, var iziet laukā. 15 minūtes – un jūties pavisam cits cilvēks. Pavisam ideāli, ja izdodas izbrīvēt laiku, un 2–3  reizes nedēļā var apmeklēt sporta zāli vai baseinu.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay