Latvijā mazliet vairāk kā 80% likuma pārkāpumu tiek paveikti atkarību iespaidā, kas ir vērtējams kā ļoti augsts rādītājs, liecina Ieslodzījumu vietu pārvaldes Olaines cietuma Atkarīgo centra galvenā inspektore Vita Multiņa. Viņa stāsta par biežākajiem atkarību cēloņiem, uzsverot, ka galvenais no tiem ir neprasmīga brīvā laika aizpildīšana.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem ik gadu tiek ārstēti aptuveni 1500 alkohola atkarības pacienti jeb 77 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Arī smēķēšana joprojām ir izplatīta parādība Latvijas iedzīvotāju vidū. Savukārt no azartspēļu atkarības cieš līdz 3,4% iedzīvotāju, taču daudz lielāks ir līdzatkarīgo cilvēku skaits, kas ar šo problēmu saskaras tiešā vai netiešā veidā.

“Pēc definīcijas atkarības ir slimība, bet vieglprātīga attieksme un iespējamo seku neapzināšanās nereti tikai sekmē atkarību rašanos. Arvien vairāk tiek strādāts pie dažādu ārstniecības programmu un palīdzības pasākumu attīstīšanas, veidojot sadarbību ar citām Eiropas valstīm. Lai gan būtiska daļa cilvēku ar atkarībām ir no salīdzinoši zema sociālā slāņa, riskam var būt pakļauti arī labi situēti cilvēki. Būtiskākais iemesls, kāpēc rodas atkarības, manuprāt, ir neprasmīga brīvā laika aizpildīšana – nespēja atrast kādu hobiju vai vērtīgu nodarbošanos var novest pie atkarības izveidošanās. Jo vairāk brīvā laika, jo vairāk muļķīgas idejas un domas nāk prātā cilvēkam. Bieži vien to uzsvēruši arī paši cilvēki, kuri cenšas cīnīties ar atkarību izraisītajām sekām,” stāsta Multiņa.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay