Ērti izstiepusi kājas, sēdēju Liepājas kultūras nama “Wiktorija” pirmajā rindā. Divdesmit pirmajā grupas “Carnival Youth” latviešu kinomūzikas tūres “Naivais ku-kū” koncertā. Dienu vēlāk – puiši muzicēja Ventspilī, līdz pēdējam beņķim izpārdotā “Jūras vārtu” zālē. Klausījos Imanta Kalniņa un Raimonda Paula dziesmas un domāju par 1986. gadu, kad tapa Jura Podnieka filma “Vai viegli būt jaunam?” par jauniešiem un viņu vietu sabiedrībā.
Viegli
“Viegli būt jaunam, jo nesāp mugura un jaunības enerģija dzen uz priekšu!” saka Edgars Kaupers, viens no mūziķa Renāra Kaupera dvīņiem – “Carnival Youth” mūziķis. “Pirms divarpus gadiem Rolanda Kalniņa filma “Četri balti krekli” (“Elpojiet dziļi…”) iekļuva Kannu starptautiskajā festivāla programmā “Kannu klasika”. Pasaules pirmizrādes laikā mūs – četrus puišus baltos kreklos – uzaicināja izpildīt dziesmu “Dzeguzes balss”. Tā dzeguze savu knābīti vairs nevarēja aizvērt, un te nu mēs esam,” smejas Edgara grupas biedrs Roberts Vanags. “Mums pašiem arī šis projekts ir brīnišķīgs izaicinājums un piedzīvojums: veidot aranžijas un jaunās skaņās ietērpt veco labo klasiku. Mērķis bija iepazīstināt jauno paaudzi ar kino mūziku, kas mūsdienās nav tik aktuāla, un dot tai jaunu elpu. Pēc apmeklējuma skatoties, uzdevums ir izpildīts. Ieskaitot vasaras koncertus, mūs jau dzirdējuši ap 7000 klausītāju. Šogad 25. oktobrī vēl izskanēs divi koncerti Kuldīgā, sākam plānot 2021. gada pieturas,” stāsta Edgars Kaupers.
Dažādi
Mazliet atšķirīgu ainu zīmē Ventspils Tehnikuma “Iespējamās misijas” pedagoģe Elīna Skore. Pirms gada, redzot, ka vēl oktobrī pirmā kursa audzēkņi nav savstarpēji iepazinušies un nejūtas droši, lai mācību procesā viens ar otru sadarbotos, Elīnai radusies ideja turpmāk mācību gada sākumā rīkot saliedēšanas pasākumus. Tā šovasar kopā ar kolēģi Daigu Lateri Elīna izplānojusi un vēlāk realizējusi piecus pārgājienus uz jūru: Ventspils Tehnikumā kopā šogad uzņemti 10 jauni kursi, katrā no pārgājieniem pedagoģe devusies kopā ar divu pirmo kursu audzēkņiem. “Jaunieši ir ļoti atšķirīgi,” stāsta Elīna, “Viena daļa ļoti labprāt iesaistās, vēlas sevi pilnveidot un iegūt jaunu pieredzi, bet aptuveni tikpat liela daļa jauniešu ir ļoti nedroša par sevi, meklē pāris sev uzticamus cilvēkus un veido “aizsargmūri” pret lielāko daļu grupas, arī skolotājiem. Ir sajūta, ka viņi neredz sabiedrību kā cilvēkus, ar kuriem sadarboties, bet gan kā tādus, ar kuriem jācīnās, lai nodrošinātu savu eksistenci.” Elīna ir apņēmības pilna turpināt un priecājas, ka no otrā kursa audzēkņiem jau nākusi iniciatīva doties pārgājienā apkārt Būšnieku ezeram – tā jau realizēta. “Man pašai ir ļoti svarīgi radīt pieņemošu un iekļaujošu atmosfēru pirmajos kursos. Lai jaunieši jūtas labi viens ar otru un spēj atbalstīt, kad ir grūti,” uzsver gados jaunā dabaszinību, ģeogrāfijas un vides aizsardzības skolotāja Elīna Skore.
Neparedzami
“Katru rītu ceļos un nezinu, kas būs rīt,” mazliet filosofiski noskaņots ir Sandris Jankevičus, Ventspils Tehnikuma programmas “Datorzinību tehniķis” absolvents un aktīvs sporta dzīves organizētājs Ventspils novadā. “Biju plānojis studēt augstskolā, bet saņēmu vilinošu darba piedāvājumu,” par nesenajiem savas dzīves notikumiem stāsta jaunietis. “Šobrīd nenožēloju, ka aizgāju strādāt, man ir aizraujošs darbs Rīgā – veidoju grafiskos materiālus, top SIA “Anzāģe” uzņēmumu grupas mājas lapas, iepērku datortehniku,” stāsta Jankevičus. Viņš arī priecājas par jauniešiem, kas turpina viņa iesākto sporta dzīves organizēšanā Ventspils novadā: “Redzu, ka ir interese, ka mūsdienu jaunieši izvēlas aktīvu dzīvesveidu!” tā Sandris.
Ierobežojoši
Pirms sešiem gadiem aptuveni desmit Ventspils jaunieši nāca klajā ar iniciatīvu izveidot Ventspils jauniešu māju. “Joprojām esam Latvijā labais piemērs procesam “no apakšas uz augšu”,” stāsta Kristians Jacevičs, Ventspils jauniešu mājas vadītājs, “Rosību mūsu pašu nolūkotajā pašvaldības īpašumā sākām jau pēc pāris nedēļām no idejas rašanās brīža, bet pēc gada māja vēra savas durvis. Vēlējāmies iet ceļu “dari pats” – brīvprātīgi sakārtojām namu, paši veidojām gan saturu, gan interjeru.” Kristians stāsta, ka viņu galvenā mērķauditorija ir skolēni, pēdējos gados pievienojušies Ventspils Augstskolas studenti, kuri vairāk darbojas kā mentori. Pērnvasar Ventspils pilsēta uz gadu saņēmusi ceļojošo kausu “Latvijas jauniešu galvaspilsēta 2020”, bet pandēmijas dēļ plānoto izdevies realizēt tikai daļēji. “Gribējām, lai pie mums brauc ciemos, bijām saplānojuši intensīvu pieredzes apmaiņu, tāpēc prieks, ka vismaz vasarā mums izdevās lieliskas Starptautiskās Jaunatnes dienas svinības – “Digitālie svētki” Lielajā laukumā,” neziņā par turpmāko ir Kristians Jacevičs.
Iedvesmojoši
Pats sevi un apkārtējos pārsteidzis Klaipēdas universitātē psiholoģiju studējošais latvietis Emīls Moldovans, kurš pandēmijas laika garlaicību pārvērtis oriģinālu apģērbu līnijā. “Pērn pabeidzu vidusskolu, bija grūti izšķirties – studēt psiholoģiju vai modes industriju. Šogad, kad bija pirmais vīrusa vilnis, man bija pārāk daudz brīva laika… Tā nu sāku iepirkt apģērbus “second-hand” veikalos, pieliku ko no sevis un cilvēki teica: “O!”. Man nav nekādas mārketinga stratēģijas. Pats uzvelku un eju laukā, dodu saviem draugiem valkāt un publicēju bildes “Instagram” kontā “emilnemil”. Esmu sūtījis preces uz Nīderlandi, Norvēģiju, Angliju… Tas ir ļoti, ļoti interesanti. Cenas – no 15 līdz 30 eiro.”
Astroloģes komentārs
“Šī brīža jaunatne jeb tie, kuriem ir 17–25 gadi, astroloģiski ir gana interesanta un spēcīga paaudze, kuras brieduma gadus astrologi gaida ar lielu interesi. No1995. gada līdz 2003. gadam pārmaiņu un dumpinieciskuma planēta Urāns bija savā pārvaldītajā zīmē – Ūdensvīros. Šajā laikā dzimušajiem ne par brīvību, ne par demokrātiju, ne arī par atvērtību pasaulei nav jācīnās – atšķirībā no visiem mums pārējiem, kuri dzimuši no 1920. gada līdz 1995. gadam, un katrs savā veidā mēģinām sev brīvību izkarot. Šai paaudzei tā ir “iebūvētā funkcija”, ja drīkst izteikties datortehnikas terminos!” tā mūsdienu jaunatnes portretu ieskicē Latvijas Astrologu asociācijas prezidente, astroloģe Līga Šīrona.
28.10.2020. / Autors: Ilze Meiere / Foto: Edgars Kaupers (pirmais no kreisās): “Viegli būt jaunam, jo nesāp mugura un jaunības enerģija dzen uz priekšu!” Foto autore: Diāna Aiše