“Nedomā par piķi,” savai māsai Rebekai, uzzinot par viņas kārtējo “radošo sprādzienu”, teica mūziķis Intars Busulis. Ģirtam Edvartam Stepiņam, kad viņš pirms gadiem Ventspils Digitālajā centrā sāka vadīt foto pulciņu, nebija doma, ka reiz tas viss izaugs līdz “YouTube” skolai. Tāpat arī populārā mazo bērnu seriāla “Tutas lietas” ideja TV ētera personībai un producentei Martai Seleckai (“Literatūre”, Latvijas jaunatklāšanas raidījums “TE!” u.c.) piedzima dabiski – līdz ar pašas mammas būšanu.
Iesim uz pasaku
Rebeka Busule, kuras “Orff mūzikas studijā” improvizācijas prieku pēdējo desmit gadu laikā piedzīvojuši vairāki simti mazo ventspilnieku, kļuvusi par Piejūras brīvdabas muzeja pedagoģi. Viņa arī turpina eksperimentēt ar veidiem, kā radoši strādāt ar mazuļiem neklātienes apstākļos. “Augusta beigās sāku strādāt muzejā. Kā Dieva svētība – šī iespēja man nokrita “no gaisa” tieši īstajā laikā. “Orffiņš” jau otro reizi tiek lauzts. Pavasarī man bija mēģinājums filmēt nodarbības pilnā garumā, ievietojot tās sociālā tīkla “Facebook” slēgtajā grupā, bet īsti labi ar to nejutos,” stāsta Rebeka Busule un turpina, “rudenī nejauši iepazinos ar cilvēku, kurš profesionāli ir saistīts ar datoriem un internetu. Parādīju pavasarī filmēto. Viņš teica: “Tev ir kļūda pēc kļūdas!” Tagad kopā veidojam “YouTube” kanālu “Iesim uz pasaku”. Kā pateicību no vecākiem par to, ka dalos ar savu gadiem krāto, lūdzu abonēt kanālu – jāpiebilst, ka par to nav jāmaksā!”
Šobrīd kanālam ir jau 163 abonenti, vidēji viens video stāstiņš skatīts 500 reizes. Projekta īstenošanā iesaistījusies arī ventspilniece Monika Heinberga, kļūstot par kanāla mākslinieci. Vaicāta, vai nodoms ir nākotnē pelnīt ar reklāmām, Rebeka mazliet samulst, bet apstiprina: “Tāds utopisks plāns ir. Saprotam, ka gadi var paiet!” Pedagoģe uzsver, ka viņas nodarbības bērniem piedāvā ne tik daudz apgūt ritmu vai dziedāšanu, cik attīstīt iztēli: “Arī skolā jau neapgūst tikai ciparus, tur mācās strīdēties, mācās draudzēties. Sadarboties. Mūsu rakstnieku un dzejnieku radītais, priekšmeti, kas ir mums apkārt, var pāraugt spēlēs!”
“YouTube” skola
Lūgts palūkot Rebekas Busules veidoto kanālu, Ventspils Digitālā centra “YouTube” skolas vadītājs Ģirts Edvarts Stepiņš saka atzinīgus vārdus: “Saturs ir ļoti labs. Skatījumu statistika apliecina, ka kanāla abonētāji “Iesim uz pasaku” video skatās vairākas reizes. Vienīgais, kas tur tehniski pietrūkst – mikrofons tuvāk mutei, jo brīžiem pazūd balss, kā arī otra kamera tuvplāniem. Kanālam ir labi zīmējumi. Protams, bērnu “YouTube” ir “zelta ādere”, populāra ir animācija, bet “Iesim uz pasaku” gadījumā, domāju, dažādot saturu var arī ar tuvplāniem un varbūt lellēm. Kanāla audzēšana parasti notiek caur to, ka cilvēki, vēlams sabiedrībā populāri, ar videoklipiem dalās savos sociālajos tīklos.”
Pats Stepiņš mediju lietas apguvis Liepājas Universitātē, bet pirms tam studējis kino režiju. Ventspils Digitālajā centrā sācis kā foto pulciņa vadītājs: “Strādādams ar skolēniem, sapratu, ka fotogrāfija viņiem interesē mazāk, vairāk – video montāža. Pēdējos divus gadus vadu “Youtube” skolu.”
Īpašu uzmanību skolotājs velta medijpratības un pētniecības lietām: “Arī tad, ja pētītas tiek datorspēles, mūsdienās tās jau ir tik sarežģītas, ka pētniecības procesā jārokas dziļi! Ar bērniem runājam arī par to, kā piesaistīt skatītājus savam saturam, netaisot sensācijas un nemelojot!” Viņš stāsta, ka “YouTube” skola paredzēta bērniem no 5. klases līdz pat vidusskolai, bet esot jau pa skolniekam arī no 4. un pat 3. klases. “Neviens vēl nav ticis kanāla abonentu ziņā pie maģiskā tūkstoša, kurš ir punkts, kurā kļūsti par pelnošu “jūtjūberi”, bet man ir vairāki jaunieši, kuri sava kanāla saturu veido ļoti mērķtiecīgi un profesionāli – māk gan animēt, gan pareizi runāt,” ir gandarīts Stepiņš.
Tutas lietas
“Likās, ka televīzijas satura ziņā nav nekā piemērota mūsdienu bērniem. Sapratām, ka varam sniegt savu atbildi “ekrāna laikmetam””, stāstījumu sāk televīzijas žurnāliste un producente Marta Selecka. “Likās, ka “Tutas lietās” mūzikai noteikti jābūt klātesošai, jo tā ir viena no pirmajām valodām, kuru bērns apgūst. Man bija labs kontakts ar Amsterdamā dzīvojošo latviešu komponisti Lauru Polenci. Sākām ar vienu dziesmu, bet pērn saņēmām Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvu par labāko bērnu albumu,” priecājas Selecka.
Viņa teic, ka, lai arī raidījums ir domāts bērniem, tas ir rīks vecākiem – kvalitatīva, izglītojoša iespēja aizpildīt bērna laiku. “Sākotnēji mums pat nebija doma, ka kāds kaut ko gribēs pirkt. Tutai vajadzēja partneri, tā radās lelle – lapsiņa. Kad raidījums jau kādu brīdi bija demonstrēts televīzijā, sākām saņemt vecāku jautājumus: cik maksā lapsiņa! Tā sākām tās ražot,” pieredze dalās Marta Selecka. Pārdoto rotaļlietu skaits nu jau mērāms tūkstošos. Jāpiebilst, ka “Tutas lietu” sērijas skatāmas arī “YouTube” – kanālam ir gandrīz astoņi tūkstoši abonentu, viena video skatījumu statistika svārstās no 400 līdz 22 tūkstošiem.
23.12.2020. / Autors: Ilze Meiere / Foto: Publicitātes foto