Mainīt profesiju – laikraksts “Ventspilnieks.lv” lūkoja noskaidrot, cik daudz drosmes vajag, lai ko tādu veiktu. Savā pieredzē dalījās četras burvīgas dāmas.
Viss pa plauktiem
Pirms gada Baiba Kairjaka uzsāka studijas Liepājas Universitātē un matemātikas skolotājas darbu Ventspilī. Aizvadītajos desmit gados pasaulē bija nākuši Baibas četri bērni un savulaik apgūtā jurista profesija vairs nešķita vilinoša. “Viss man padevās, taču es sapratu, ka ziedoju darbam un studijām pārāk daudz. Es pati, mana ģimene, mani bērni, kuriem gribu veltīt savu laiku, bija palikuši otrajā plānā,” stāsta Baiba Kairjaka. Šoruden septembrī studijas atsāktas, sākotnēji Baiba domājusi atteikties vien no skolotājas darba. Tomēr personīgās dzīves notikumi, tuvu cilvēku zaudēšana likuši aizdomāties par vērtībām.
Lai arī pieņemts apzināts lēmums turpmāk lielāko daļu sava laika veltīt ģimenei, Baiba meklējusi un atradusi arī jaunu profesionālo izaicinājumu – tikko pabeigti telpas organizatora kursi. “Ieraudzīju sociālajā vietnē “Instagram” Elīnas Altuhovas profilu “pureandsimple_org”. Viņa ir rīdziniece, kas pati strādā šajā profesijā, un piedāvā to apgūt arī citiem. Tā ir māksla uzturēt kārtību un tīrību savā dzīvojamajā vidē – iespējami atsakoties no krāmiem, atlikušās lietas kategorizējot un sistematizējot,” stāsta Baiba Kairjaka, kura šobrīd aktīvi ievieš izmaiņas savā vidē, pašas un bērnu paradumos. “Nu, piemēram, cik nevajadzīgas informācijas glabā tavs telefons?” man jautā Baiba. Un piebilst, ka viens un tas pats princips attiecināms gan uz kārtību datora failos, gan veļas atvilktnēs. “Neko otra vietā netīru, nemazgāju, laukā nemetu. Piedāvāju padomus, kā, patērējot mazāk laika, uzturēt pastāvīgu kārtību mājās,” savu pakalpojumu raksturo Kairjaka. Uzsākts darbs pie zīmola izveides. Iedvesmu no Baibas Kairjakas var pasmelties “Instagram” kontā “viss_pa_plauktiem”.
Sieviete – metinātāja
Astoņus gadus Ventspili par savām mājām sauca Ina Arāja. Nu jau gads, kopš viņa devusies uz Kandavu – līdzi ņemot visu vērtīgo, kas Ventspilī apgūts metināšanas jomā. “Savā tagadējā darbā jūtos ļoti novērtēta – pārvaldu dažādus materiālus, tehnoloģijas. Patīk kvalitatīvi izpildīt pasūtījumus un redzēt cilvēkos prieku! Uzņēmums, kurā strādāju, gatavo kūpinātavas un grilus,” ar gandarījumu saka Ina Arāja. Toreiz – 2011. gadā – Ina ievērojusi sludinājumu, ka SIA “Bucher Municipal” meklē metinātāju, piedāvājot pilnu apmācību. “Pirms tam biju strādājusi “Tukuma straumē”. Uzņēmumā, kas ražo dzīvnieku barību, tur biju ķīmiķe – tehnoloģe. Tā kā pirmais vīrs agri nomira, un, palikusi viena ar bērniem, ģimenes auto labošanas darbus biju uzņēmusies pati, zināju, ka tehniskas lietas mani nebiedē,” atklāta ir Ina. Viņa domā, ka “Bucher Municipal” eksperiments uz sīkiem, smalkiem metināšanas darbiem apmācīt sievietes, sevi attaisnojis ar uzviju. Tagad metināšanas jomā strādājot ne viena vien daiļā dzimuma pārstāve. “Pēc sava “Ventspils posma” trīs mēnešus pavadīju Norvēģijā – zivju cehā uzstādījām konveijerus. Tur gan visi brīnījās par sievieti metinātāju!” smejas Ina Arāja, kuru mūsu pilsētā daudzi zina arī kā aktīvu kora “Kaiva” dalībnieci. “Tagad dziedu metinot,” turpina jokot Arāja, un saka: “Skatos uz Tumes kora pusi, jo tur valda ģimeniska gaisotne – kā “Kaivā”. Taču šobrīd visu brīvo laiku, visu enerģiju veltu savas privātprakses “Lady Weld Art” attīstībai!”
Garoziņu izgaršojot
Medicīna vai vācu valoda – tāda bija Kuldīgā dzimušās ventspilnieces Līgas Balodes dilemma, vidusskolu beidzot. “Izvēlējos to, kas viegli padevās – Ventspils Augstskolā studēju tulkošanu un jau trešajā kursā sāku strādāt Ventspils pilsētas domē par tulku,” pirmssākumus profesijas izvēlē atceras Līga. Uzsākot darbu Ventspils domē, Līgas Balodes darba pienākumos bija gan rakstiskā, gan mutiskā tulkošana: komunikācija ar Ventspils sadraudzības pilsētu Štrālzundi, pieredzes apmaiņas organizēšana sociālajā jomā, sportā, ekonomikā u.tml. Paralēli arī citi pienākumi – korespondences kārtošana, dokumentu sagatavošana un aprite.
“Pamazām valodas darbi sāka izsīkt. Vācu valodu bija izkonkurējusi angļu valoda,” laiku pirms aptuveni četriem gadiem ieskicē Līga, “bērni bija paaugušies, jutu, ka vēlos kaut ko jaunu mācīties… Un kaut kur zemapziņā laikam parādījās ideja: medicīnas joma!” Pēc Ventspils Augstskolas absolvēšanas un pirms bērnu piedzimšanas Līga vēl bija paguvusi Latvijas Kultūras akadēmijā dabūt maģistra grādu kultūras un masu mediju menedžmentā, bet skaidri apzinājusies, ka kultūras jomā strādāt īsti negribēs. “Mūsdienās jāmeklē, kur būs gan iztikšana, gan sirds klāt!” teic Balode. Tā, izvēloties starp vecmātes – dūlas arodu un ārstnieciskajām masāžām, Līga lēmusi par labu otrajam. “Studēju Rīgas Stradiņa universitātē. Saņemot diplomu, vakaros pēc pamatdarba masēju cilvēkus “Dziedinātavā”,” atceras Līga un saka, ka sākotnēji nav domājusi par kardinālu profesijas maiņu, bet aptuveni pirms gada saņemts piedāvājums no Lienes Matvejevas – pilnas slodzes darbam viņas masieres privātpraksē. “Daudz negulētu nakšu, daudz spēka man prasīja šī lēmuma pieņemšana, taču ne mirkli to neesmu nožēlojusi,” Līgas balss skan dzidri un priekpilni, “katrai maizei ir sava garoziņa. Fiziski nogurstu vairāk, bet cilvēku pateicība uzlādē. Un, starp citu, turpinu darboties arī tulkošanas nozarē – vācu valoda joprojām ir ar mani!”
Dziedinātāja
“Pirms tam strādāju valsts iestādē, taču gribēju palīdzēt cilvēkiem un darīt darbu, kas man sagādā prieku,” savu izvēli raksturo Jana Svara. Arī viņa, tāpat kā Līga Balode, Rīgas Stradiņa universitātē ieguvusi ārstnieciskās masāžas speciālista diplomu. Jana apguvusi arī pirts zinības, pēdu masāžu pie Martas Kimontes, un turpina attīstīt enerģētiskās elpošanas praksi Jāņa Brūna vadībā. “Jānis, starp citu, dzimis Ventspilī!” bilst Jana un velta viņam atzinīgus vārdus: “Apzināti izvēlos pasniedzējus, kuriem ir labi rezultāti! Enerģētiskā elpošana ir līdz šim spēcīgākais instruments, kādu esmu iepazinusi. Cilvēkam sakārtojas piedzimšanas traumas, attiecības ar vecākiem, ar dzīvesbiedru un bērniem,” iedvesmota ir Jana. Viņa saka, ka savā darbā piedāvā cilvēkam to metožu kopumu, kurš, viņasprāt, visefektīvāk var atrisināt konkrēto problēmu: “Ir klienti, kam vispiemērotākā ir atslābinošā pēdu masāža. Ar punktiem, kas ir uz pēdām, varam palīdzēt visam ķermenim un mazināt spriedzi,” pieredzē dalās Svara un piebilst: “Ja cilvēks ir prieka vibrācijās, viņš ir vesels!”
13.11.2020. / Autors: Ilze Meiere / Foto: Pixabay