Trešdaļa jeb 33% vecāku mašīnās mēdz pārvadāt bērnus bez autosēdeklīša, pētījumā secinājusi Latvijas Automoto biedrība (LAMB).
Pētījums liecina, ka 67% vecāku savus mazgadīgos bērnus vienmēr pārvadā autosēdeklītī, bet 33% šo satiksmes drošības aspektu mēdz pārkāpt. No tiem 6% atzīst, ka bērnus vienmēr pārvadā bez autosēdeklīša/paliktņa, 2% to dara bieži, bet 25% to mēdz darīt uz nomaļiem autoceļiem vai veicot īsus ceļa posmus.
LAMB prezidents Juris Zvirbulis uzsvēra, ka saskaņā ar dažādiem pētījumiem nepareiza vai neatbilstoša bērnu drošības sēdeklīša lietošana ir viens no galvenajiem iemesliem bērnu bojāejai ceļu satiksmes negadījumos. Arī Latvijā ik gadu vairāki bērni iet bojā vai gūst smagas traumas ne tikai ceļu satiksmes negadījumos, bet arī pie straujas bremzēšanas.
“Jo vecāks kļūst bērns, jo vieglprātīgāk vecāki izturas pret autosēdeklīšu lietošanu automašīnā. Tāpat cilvēki nereti vienkārši nav informēti par dažādiem it kā sīkumiem, kuri nelaimes gadījumā var izglābt bērna dzīvību – piemēram, tikai 3% vecāku [saskaņā ar pētījuma datiem] vienmēr pirms drošības jostu sprādzēšanas bērnam novelk siltās virsdrēbes. Tas ir bīstams pārkāpums, jo bērns biezā apģērbā, automašīnai strauji bremzējot, var viegli izslīdēt no jostām un gūt traumas,” uzsvēra LAMB prezidents.
Tāpat vairāk nekā puse jeb 59% vecāku kļūdaini uzskata, ka bērns ar skatu pretēji braukšanas virzienam jāpārvadā tikai pirmajā dzīves gadā, lai gan bērns obligāti jāpārvadā ar skatu pretēji braukšanas virzienam līdz 15 mēnešu vecumam.
17% vecāku apdraud mazo bērnu drošību pārliecības dēļ, ka bērns nav jāpārvadā pretēji braukšanas virzienam, tostarp 4% domā, ka bērnu ar skatu pretēji braukšanas virzienam pārvadāt ir bīstami. Tikai 24% iekļaujas pareizo atbilžu kategorijās, tostarp10% domā, ka bērns jāved atmuguriski līdz 15 mēnešu vecumam, 6% – vismaz līdz trīs gadiem, bet 8% – maksimāli ilgi.
LAMB norāda, ka bērns obligāti jāpārvadā ar skatu pretēji braukšanas virzienam līdz 15 mēnešu vecumam, taču speciālisti šo pozīciju iesaka saglabāt līdz pat trīs gadu vecumam un ilgāk.
Kā uzsver biedrības pārstāvji, jāņem vērā, ka zīdaiņa galva sver gandrīz trešdaļu no viņa kopējās ķermeņa masas un viņa kakla cīpslas un muskuļi nav pilnībā izveidojušies. Tādējādi, ja notiek frontāla sadursme vai strauja bremzēšana, viņa kakls nespēj noturēt galvu, kas tiek spēcīgi triekta uz priekšu, bērnam sēžot ar skatu braukšanas virzienā.
Tāpat lielākā daļa jeb 63% vecāku autosēdeklīšu integrētās drošības jostas nostiprina pārāk vaļīgi, bet 13% aptaujāto vispār nepievērš uzmanību jostu stingrībai. Tikai 24% vecāku ir informēti par to, cik cieši jānostiprina jostas.
Aptauja liecina, ka 76% vecāku regulāri bērnu piesprādzē nepareizi, tam mugurā atstājot virsdrēbes. 21% šādi rīkojas reizi pa reizei, bet tikai 3% pirms bērna piesprādzēšanas autosēdeklītī vienmēr novelk biezās virsdrēbes. Taču pareizi būtu aukstā laikā bērnu piesprādzēt, novelkot viņam biezās, pufīgās drēbes, lai drošības jostas nostiprinātu maksimāli tuvu bērna ķermenim. Lai bērns, piesprādzēts bez virsdrēbēm, nenosaltu, pāri drošības jostām jāuzsedz silta sega vai virsjaka.
Lietojot 0.grupas sēdeklīšus, jāpievērš uzmanību uzlīmei sānos, kurā parādīts, kā ražotājs paredzējis novietot krēsliņa rokturi braukšanas laikā. Sprādzējot bērnu uz paliktņa, auto drošības jostu jābalsta uz augšstilbiem un pleciem, nevis pāri vēderam un kaklam, lai netraumētu bērnu. Jāiztaisno drošības jostas, jo tās nedrīkst būt savērpušās. Tāpat, novietojot atmugurisko bērna krēsliņu uz priekšējā sēdekļa, jāatslēdz auto gaisa spilvenu. Bērnu krēsliņu jāizvēlas atbilstoši bērna svaram un augumam. Savukārt, iegādājoties bērna sēdeklīti, jāpievērš uzmanību tam piemēroto/apstiprināto automašīnu sarakstam.
Tāpat nevajadzētu lietot vecākus bērnu sēdeklīšus par ECE R44,03, R44,04 vai R129 standarta sēdeklīšiem, kā arī sēdeklīšus, kuriem beidzies ražotāja noteiktais derīguma termiņš. Tāpat nevajadzētu lietot bērnu sēdeklīšus, kas bijuši bojāti vai cietuši avārijā. Pirms pirkšanas jāizmēģina sēdeklīti savā automašīnā. Nedrīkst pārvadāt bērnu, turot viņu klēpī, kā arī bērnu sēdeklīti jāizmanto vienmēr neatkarīgi no tā, cik garš ceļš veicams. Vienmēr rūpīgi jāievēro tā lietošanas instrukciju, kā arī jāatceras auto sēdeklīti/paliktni izmantot tik ilgi, kamēr bērns sasniedz 150 centimetru augumu, kas vidēji notiek 12 gadu vecumā.
Saskaņā ar Valsts policijas statistiku par noteikumu neievērošanu, kas paredz bērnu pārvadāšanai paredzēto drošības līdzekļu lietošanu, šogad jau ir sastādīti 180 administratīvā pārkāpuma protokoli, savukārt 2017.gadā – 459.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay