Mūsdienās dienas skrien ātri, jo visu jāpaspēj. Strādājam daudz, vakaru pavadam kā nu kurš. Bieži vien aizejam gulēt tā pavēlāk, bet no rīta agri jau atkal jāceļas. Cilvēki pamostas neizgulējušies, miegaini un noguruši, taču to visu “noraksta” uz savas saspringtās ikdienas rēķina. Taču patiesībā ilgstoša noguruma sajūta var būt arī skaļš trauksmes zvans jeb nopietnas slimības – obstruktīvās miega apnojas (OMA) – simptoms. Kas tas ir un par kādām kaitēm var rasties aizdomas, stāsta Latvijas Miega apnojas speciālistu asociācijas prezidents Juris Svaža.
OMA ir elpošanas traucējumi miegā. Miega apnojas smagām formām ir samērā uzkrītoša simptomātika un pazīmes, kas līdzcilvēkiem ļauj tās viegli pamanīt, lai sirgstošo brīdinātu. Naktī visbiežāk tā ir stipra un skaļa krākšana, pauzes elpošanā, arī nemierīgs miegs, īpaši smagos gadījumos – nakts laikā pat bieža urinācija. Pie vizuālajām pazīmēm jāmin liekais svars, vīriešiem kakla apkārtmērs visbiežāk var būt virs 42 cm, savukārt sievietēm – virs 39 cm. Sejas skeleta īpatnības – mazs apakšžoklis, lielas rīkles mandeles. Turklāt tas ir mīts, ka ar šo slimību var sastapties tikai gados vecāki cilvēki.
OMA bieži pavada arī raksturīgas saslimšanas, kas ir sekas regulārai smakšanai – paaugstināts asinsspiediens, citas sirds un asinsvadu slimības, paaugstināts cukura līmenis asinīs vai 2. tipa diabēts. Diennakts gaišajā laikā šie pacienti cieš no miegainības, kas pastiprinās, pieaugot miega apnojas smaguma pakāpei. Diemžēl starp OMA pacientiem ir ievērojami paaugstināta mirstība ar infarktiem un insultiem. Tomēr jāuzsver, ka OMA ir iespēja apārstēt – miegainība izzūd un mazinās pāragras nāves risks.
OMA visā pasaulē ir atzīta par slimību, kas saistīta ar līdz pat sešām reizēm lielāku ceļu satiksmes negadījumu iespējamību miegainības dēļ. Šo iemeslu dēļ slimībai ārsti un ceļu satiksmes drošības uzraudzītāji pievērš īpašu uzmanību. Jāatzīmē, ka šī gada 1.janvārī spēkā stājās stingrāki medicīnisko izziņu izsniegšanas noteikumi. Turpmāk ārstu komisijai vai ģimenes ārstam veselības pārbaudes kartē ir jāatzīmē, vai konkrētajam cilvēkam ir OMA simptomi un ja ir, tad kādi.
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay