Nu jau pirms nedēļas visa pasaule svinēja Starptautisko laimes dienu, kuras galvenais vēstījums ir – laimi nedrīkst atlikt uz rītdienu, laimīgam ir jābūt jau šodien! Vai ne?
Laimes dienu 2012. gada 28. jūnijā iniciēja ANO Ģenerālā asambleja lai atbalstītu ideju, ka tiekšanās pēc laimes ir neatņemama katra cilvēka vēlme uz šīs planētas. Ideju par šādas dienas ieviešanu ierosināja Butānas Karaliste un vienbalsīgi atbalstīja visas 193 ANO dalībvalstis.
Daudzas valstis, vērtējot labklājības līmeni, sākušas ņemt vērā arī tādu lietu, kā laimes līmenis cilvēku izjūtās, jo objektīvi nevar izvērtēt laimes rādītājus, izmantojot vienīgi ekonomiskos datus.
Teorētiski mums būtu jāpriecājas – ANO publiskotā jaunākā ziņojuma The World Happiness Report dati liecina – Latvija ANO veidotajā laimes reitingā ierindojas 53.vietā, un mūsu valstī laimes līmeņa pieaugums bijis otrs straujākais pasaulē. 2015.-2017.gadā laimes līmenis Latvijā salīdzinājumā ar 2008.-2010.gadu pieaudzis par 1,026 punktiem, un tas ir otrs lielākais reitinga kāpuma rezultāts pasaulē. Pirmajā vietā pēc reitinga pieauguma ir Āfrikas valsts Togo (+1,191 punkts), trešajā — Bulgārija (+1,021), ceturtajā vēl viena Āfrikas valsts Sjeraleone (+1,006), piektajā — Serbija (+0,987). Nedaudz laimīgāki kļuvuši arī mūsu kaimiņi, taču rezultāti ir daudz pieticīgāki: Lietuvai kāpums par 0,66, Igaunijai — par 0,445 un Krievijai — par 0,442 punktiem.
Latvija laimes reitingā no kopumā 156 pasaules valstīm ar 5,933 punktiem ir 53.vietā. Igaunija reitingā ieņem 63.vietu (5,739 punkti), bet Lietuva ir 50. pozīcijā ar 5,952 punktiem. Pirmajās vietās ir Somija (7,632 punkti), Norvēģija (7,594 punkti) un Dānija (7,555 punkti).
Kāpēc laimes sajūta ir tik svarīga? Psihologi apgalvo, ka laimīgi un ar dzīvi apmierināti cilvēki dzīvo vienu līdz piecus gadus ilgāk. Lai noskaidrotu, cik laimīgi īsti esam, piedāvājam vienkāršu testu.
Vispirms izlasiet šo sarakstu!
• Veselība
• Attiecības ģimenē
• Materiālais stāvoklis
• Dzīvesvieta
• Sadzīves apstākļi dzīvesvietā
• Sociālais statuss (sava sabiedriskā stāvokļa vērtējums)
• Darbs, mācības
• Attiecības ar pretējo dzimumu
• Vaļasprieks
Sanumurējiet piedāvātās dzīves kvalitātes, vadoties pēc tā, cik tās ir nozīmīgas personīgi jums. Ja jūsu prioritāte ir darbs, lieciet ciparu viens, ja tam seko vaļasprieks — ciparu divi, un tā tālāk.
Vērtēšana: Katra no kategorijām jāvērtē piecu ballu sistēmā. Piemēram, ja savu veselības stāvokli vērtējiet kā ļoti labu — lieciet sev 5; labu — 4; visumā normālu — 3; ļoti viduvēju — 2; neapmierinošu — 1. Aprēķini: Saskaitiet ciparus. Summu veidos skaitlis, ko esat izvēlējies numerācijai, un attiecīgi šai kategorijai ieliktā atzīme.
Piemēram, jūsu sarakstā ar 1. kārtas skaitli atzīmētas attiecības ģimenē, bet esat tās novērtējis ar 3, tātad: 1+3=4. Kad iegūta visu deviņu kategoriju summa, saskaitiet šos skaitļus. Iegūtais skaitlis jādala ar 90.
Rezultāti. Ja matemātisko darbību rezultātā ieguvāt skaitli no 1,0 līdz 0,9, tad esat ar dzīvi apmierināts cilvēks un laime jūs pavada, gan ejot drošus un saulainus dzīves lielceļus, gan brienot šauras un ēnainas meža taciņas.
No 0,7 līdz 0,9 — par dzīvi jūs nesūdzieties. Ja laime nenāk pati, ik pa laikam mēdzat to sameklēt, priecājoties, ka vispār dzīvojat.
No 0,5 līdz 0,7 — jūs dzīvojat pieticīgi, lai neteiktu, ka galīgi vienmuļi. Pārsvarā jūtaties kā parādnieks, kurš vairs pat necer, ka kādreiz varēs atraisīties no ciešajiem aizņēmumu valgiem. Arī divu dzimumu attiecības jūs mēdzat vērtēt kā obligātu pienākumu: ja jau esat sev uzkrāvis šo nastu, tā jānes. Jūs bieži mēdzat salīdzināt savu ne visai izdevušos dzīvi ar to, kuru bauda bagātie un varenie. Un, jo vairāk salīdziniet, jo bēdīgāks rezultāts. Jūs vēlaties daudz, bet esat pametis novārtā savu iespēju objektīvu novērtēšanu. Padomājiet, vai ar pesimismu no sevis neaizbaidiet arī patiesi uzticamus cilvēkus.
Mazāk par 0,5 punktiem — jūs esat nelaimīgs. Laimes putns aizlidojis kopā ar pērnajiem gājputniem, bet, atšķirībā no tiem, tas var vairs neatlidot, jo patiesībā šim putnam jau nav, kur atgriezties. Ja vēlaties atgūt dzīves jēgu un māku priecāties par to, ka vienkārši esat, saņemieties, lai meklētu izeju no krīzes!
Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: SXC