Baltijas valstīs tikai 8% mazo un vidējo uzņēmumu uzskata, ka digitalizācija uzņēmumos ir ļoti svarīga, kamēr 44% to uzskata par pilnīgi nesvarīgu. Tas secināts SEB bankas pētījumā, kurā aptaujāti vairāk nekā četri tūkstoši mazo un vidējo uzņēmumu.
“Mēs pajautājām, kāda ir attieksme pret digitalizāciju – vai tā ir ļoti svarīga, diezgan svarīga vai nav svarīga. 44% atbildēja, ka nav svarīga,” norāda SEB bankas makroekonomists Dainis Gaišpuitis.
Šādi rādītāji ir svarīgi, jo ietekmē kopējās tendences ekonomikā. “Tendence ekonomikā ir pozitīva, bet mēs gribētu, lai tā būtu izteiktāka. Daudzos rādītājos mēs gribam samērīties ar igauņiem un lietuviešiem, bet, ja mēs redzam, ka pēc šādiem punktiem mēs atpaliekam, tad ir skaidrs, ka agri vai vēlu arī citos rādītājos atrāviens būs arvien jūtamāks,” brīdināja ekonomists.
Uzņēmējs Normunds Bergs par pētījuma rezultātiem bija nepatīkami pārsteigts: “Tu paskaties uz to bildi, un tev ir skaidrs, kāpēc par latviešiem runā kā par jocīgiem cilvēkiem, kas dzīvo purva malā un ēd sēnes. Ja no visiem aptaujātajiem tikai 8% uzņēmumu saka, ka digitalizācija uzņēmumos ir ļoti svarīga, tas par kaut ko liecina. Tas liecina par to mūsu nenormālo konservatīvismu.”
Tomēr uzņēmējs uzskata, ka šādām tendencēm būtu jāpievērš ļoti liela uzmanība, jo no digitalizācijas atkarīga uzņēmēju nākotne. “Es domāju, ka tas ir nākošais – pirmais ir “eksportē vai mirsti”, un otrais ir “kļūsti moderns vai mirsti”. “Kļūsti digitāls” šajā gadījumā nozīmē “kļūsti moderns” – tā pati mājaslapa, Facebook, pārdošanas kanāli, uzņēmuma vadība, naudas plūsmu vadība utt. Bez datora un modernajām tehnoloģijām izredzes izdzīvot paliek ārkārtīgi niecīgas.”