Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte* (LBTU) ziņo, ka tās zinātnieku grupa veic pētījumu par patērētaju iepirkšanās paradumiem un viņu iespējamo rīcību, ja spēkā stātos lielveikalu iespējamā slēgšana svētdienās. Augstskola aicina piedalīties aptaujā visus Latvijas iedzīvotājus.

Publiskajā telpā vairākkārt ir izskanējušas diskusijas par šāda soļa potenciālajiem ieguvumiem un zaudējumiem, tāpat pieredzes stāsti no citām valstīm, kad ceļojumu laikā negaidīti nācies svētdienā palikt aiz slēgtām pārtikas veikalu durvīm. Tagad LBTU vēlas uzzināt Latvijas patērētāju nostāju.

Latvijā diskusijas par iespējamo lielveikalu un tirdzniecības centru darba laika ierobežošanu vai slēgšanu svētdienās iepriekšējo 15 gadu laikā ir aktualizētas vairākkārt, tomēr atsaucību šāds ierosinājums līdz šim nav guvis.

Savukārt pašreizējā situācija ar strauji pieaugošo pārtikas produktu dārdzību liek izvērtēt visas iespējas mazināt pārtikas cenas – tajā skaitā izvērtēt, vai lielveikalu darba laika ierobežojumi spēj veicināt Latvijas mazo un vidējo pārtikas ražotāju produkcijas realizāciju, to konkurētspēju un iespējamu kopējo pārtikas cenu samazinājumu.

“Galvenie argumenti tirdzniecības darba laika ierobežojumiem ir virzīti, lai, pirmkārt, radītu labāku darba un privātās dzīves līdzsvaru, iespēju tirdzniecības sfērā nodarbinātajiem un iedzīvotājiem kopumā vairāk pavadīt laiku ar ģimeni, veicināt cilvēka personības daudzpusīgu attīstību, par potenciālajiem ieguvumiem lielveikalu darba laika ierobežošanā stāsta LBTU pētniece Līga Proškina.

Viņa turpina: “Otra nozīmīga joma, uz ko ir virzīti lielveikalu darba laika ierobežojumi – izmaiņas ekonomikā, kas palīdzētu “atsperties” vietējai ekonomikai jeb veicinātu mazo vietējās pārtikas ražotāju un tirgotāju darbību. Tādējādi, iespējams, sagaidāms starpnieku uzcenojuma samazinājums vietējiem pārtikas produktiem un būtu plašāka to pieejamība, kā arī tiktu nodrošināta vietējā tūrisma un izklaides vietu uzņēmumu darbība,”

Diskusijas par šo jautājumu Latvijā saistītas ar norisēm citās valstīs, kurās lielveikalu darba laika ierobežojumi un slēgšana svētdienās tiek vērtēti pretrunīgi. Daudzās no Eiropas valstīm jau šobrīd eksistē noteikumi, kas regulē mazumtirdzniecības veikalu darba laiku.

Daļā valstu, kā, piemēram, Francijā un Lielbritānijā, lielveikalu darba laiks brīvdienās ir vien dažas stundas. Savukārt Polijā, Vācijā, Austrijā, Spānijā, Beļģijā, Slovākijā, Grieķijā, Šveicē un Norvēģijā lielveikali svētdienās ir slēgti. Šo valstu sarakstam ar šī gada 1.jūliju ir piepulcējusies arī Horvātija.

Pētniece gan uzsver, ka minētajās valstīs lielveikaliem ir atļauts strādāt 12–18 svētdienas gadā, tādējādi nodrošinot plašākas iespējas iedzīvotājiem iegādāties preces un produktus, piemēram, pirmssvētku laikā. Turklāt ikdienas un pirmās nepieciešamības produktus šajās valstīs ir iespējams iegādāties arī svētdienās: nelielos veikalos (ar platību 100–250 m2), izmantojot interneta starpniecību tiešsaistes veikalos un vietējo pārtikas ražotāju produkcijas veikalos vai tirdziņos. Tāpat darbojas arī ar izklaides un tūrisma industriju saistītās tirdzniecības vietas un ēdināšanas uzņēmumi.

“No sabiedrības skatupunkta raugoties, ir svarīgi, vai lielveikalu darba laika ierobežojumi var ietekmēt iedzīvotāju pārtikas iegādes iespējas un izvēli. Nenoliedzami, lielveikala darba laika ierobežojumi lielai daļai sabiedrības liktu mainīt ieradumus par iepirkšanās vietas un laika izvēli. Tāpēc informācija par Latvijas iedzīvotāju pārtikas iegādes paradumiem ļaus apzināt reālo situāciju un rast piemērotākos risinājumus mazumtirdzniecības sektorā, lai veicinātu dažāda lieluma pārtikas tirgotāju konkurētspēju,” skaidro Proškina.

Pētnieki aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju veltīt 5–7 minūtes sava laika un atbildēt uz jautājumiem par pārtikas iegādes paradumiem, kā arī iespējamo rīcību, ja lielveikalu darba laiks tiktu mainīts. Aptauja ir pieejama šeit.

* Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte agrāk bija pazīstama kā Latvijas Lauksaimniecības akadēmija/universitāte.

 

8.09.2023. / Autors: BNN / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs