Valsts atbalsts Krievijas ģeopolitisku interešu vārdā virzītam projektam ir drauds valsts drošībai un neatbilst tās ekonomiskajām interesēm, šādu pārliecību pauž ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Viņš norāda, ka valsts teritorijas izmantošana Nord Stream 2 būvniecībai var tikt izmantota kā aizsegs Krievijas specdienestu izlūkošanas aktivitātēm Latvijas teritorijā un tas ievērojami sarežģītu ātru un savlaicīgu nacionālo lēmumu pieņemšanas procesu, ar kuriem tiks turpināta valsts drošībai vajadzīgās aizsardzības infrastruktūras netraucēta attīstība un izvietošana valstī.

Ārlietu ministrijā (ĀM) norāda, ka Latvijas valdība un arī ministrs ir pret projektu Nord Stream 2, jo valsts atbalsts projekta realizācijai būtu klajā pretrunā ar valsts ārpolitikas pamatnostādnēm, kas ir vērstas uz sadarbību ar Latvijas ES un NATO kaimiņvalstīm reģionā, ar kurām kopā tiek plānoti un tiks realizēti liela apjoma infrastruktūras attīstības investīciju projekti.

“Latvijas atļauja izmantot savu teritoriju, radītu šķelšanos reģiona valstu starpā un apdraudētu šo projektu tālāku attīstību un vienlaikus arī valsts kredibilitāti tās ārpolitiskajos centienos tās NATO un ES sabiedroto vidū. Latvija kopā ar pārējām Baltijas valstīm un citām ES dalībvalstīm ir ilgstoši un visaugstākajā līmenī norādījusi uz projekta neatbilstību ES enerģētikas politikas principiem un uz apdraudējumu, kādu šī projekta realizācija var radīt visai ES kopumā,” saka ĀM.

Jau vēstīts, ka Ventspils ostā strādājošie termināļi SIA Noord Natie Ventspils Terminals un SIA Eurohome Latvija saņēmuši piedāvājumu iesaistīties Nord Stream 2 gāzes vadu vidējā posma būvniecībā, nodrošinot cauruļu uzglabāšanu un piegādi caur Ventspils ostu. Taču ekonomikas ministrs jau paudis nepatiku un uzsvēris, ka šāda dalība nekādā veidā nav atbalstāma, par ko neizpratnē ir arī Ventspils ostā veiksmīgi strādājošais uzņēmums SIA Noord Natie Ventspils Terminals, kas ieguldījis lielas pūles, lai šāds projekts būtu īstenojams Ventspils ostā.

Projekts paredz, ka Noord Natie Ventspils Terminals pieņem gāzes vadu būvniecībai nepieciešamās caurules, tās uzglabājot termināļu kravu laukumos, bet pēc tam tās attiecīgi tiek nogādātas būvniecības punktos Baltijas jūrā.

Šis projekts būtu ļoti vērtīgs pienesums gan uzņēmumam, gan ostai un pilsētai, gan visai valstij. Pēc aptuvenām aplēsēm, kopējais Latvijas tautsaimniecības ieguvums no iesaistīšanās projekta realizācijā varētu sasniegt 25 miljonus eiro.

Autors: Ventspilnieks.lv/LETA // Foto: AFP/LETA